Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Aktywiści wybudowali kopię berlińskiego pomnika Holokaustu przed domem prawicowego polityka

Ma to związek z jego wypowiedzią z początku roku.
.get_the_title().

Björn Höcke to przewodniczący skrajnie prawicowej anty-imigranckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) w Turyngii.

W styczniu tego roku, podczas spotkania młodzieżówki AfD w Dreźnie, polityk wypowiedział się krytycznie na temat niemieckich pomników upamiętniających Holokaust.

Jesteśmy jedynym narodem świata, który w samym sercu swojej stolicy wybudował pomnik hańby – powiedział, mając na myśli stojący w Berlinie Pomnik Pomordowanych Żydów Europy projektu Petera Eisenmana. Zdaniem polityka, tego rodzaju pomniki można by było zastąpić monumentami przedstawiającymi słynnych niemieckich filozofów, muzyków czy odkrywców.

Źródło: Quartz

Wypowiedź Höcke wywołała spodziewane kontrowersje. Dziesięć miesięcy temu aktywiści z kolektywu Centre for Political Beauty wynajęli dom w miejscowości Bornhagen, nieopodal domu polityka.

Przedwczoraj na terenie wynajętej posesji pojawiła się pomniejszona replika Pomniku Pomordowanych Żydów Europy.

Oryginalny pomnik składa się aż z 2,7 tys. betonowych bloków, a replika tylko z 26. Jest jednak doskonale widoczna z okna prawicowego polityka. Dzięki środkom zebranym przez kolektyw w akcji crowdfundingowej pomnik może stać na posesji nawet przez ponad dwa lata. – Mamy nadzieję, że Höcke cieszy się tym widokiem każdego dnia, kiedy patrzy przez okno – mówi Philipp Ruch z Centre for Political Beauty.

Źródło: Quartz, Rzeczpospolita

TU I TERAZ