Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Algorytm Twittera jest rasistowski i seksistowski. Strona szuka kogoś, kto go naprawi

Czujecie się na siłach? Macie czas do piątku!
.get_the_title().

Algorytmy mogą być tak samo rasistowskie i seksistowskie jak ludzie. Efekt pracy sztucznej inteligencji zależy od danych, którymi nakarmione zostaną wcześniej sieci neuronowe. Jeśli marzy nam się etyczna sztuczna inteligencja, musimy dbać o to, by firmy ją tworzące były transparentne, testowały swoje produkty przed ich wprowadzeniem na różne sposoby, a ci, którzy kompilują dane szkoleniowe, podchodzili do tego odpowiedzialnie.

Tymczasem jednak, choć świadomość tego problemu rośnie, na co dzień spotykamy się z algorytmami, które pełne są uprzedzeń.

Tak jest choćby w przypadku Twittera. Sztuczna inteligencja Twittera zdecydowanie preferowała osoby białe. Spójrzcie tylko na poniższy tweet – na zdjęciach znajduje się dwóch amerykańskich polityków: senator Mitch McConnell oraz były prezydent Barack Obama. Jednak wygenerowana przez algorytm miniatura pokazuje tylko jednego z nich – tego, który jest biały.

Choć błąd udało się namierzyć, nie udało się go naprawić – algorytm w dalszym ciągu preferuje osoby białe i kobiety.

Dlatego też platforma ogłosiła konkurs dla tych, którzy chcą rozwiązać problem tych 'zakodowanych uprzedzeń, opublikowała publicznie fragment kodu i poprosiła o pomoc wszystkich zainteresowanych.

’Zawsze szukamy sposobów na ulepszenie naszych algorytmów, aby zmniejszyć niezamierzone szkody, jakie mogą wyrządzić osobom korzystającym z Twittera i ogółowi społeczeństwa. Nie możemy sami rozwiązać tych wyzwań i potrzebujemy twojej pomocy’ – oznajmia Twitter.

Wszystkie konkretne informacje na temat konkursu znajdziecie tutaj. Konkurs trwa do piątku (6 sierpnia).

Dla zwycięzców przewidziane zostały nagrody finansowe: 3,5 tys. dla osoby, która rozwiąże problem i dodatkowe nagrody w wysokości 1000 i 500 dolarów dla tych, którzy dokonają wartościowych odkryć.

Wysokość nagród już została skrytykowana – podobno Twitter płaci lepiej osobom, z którymi w tym celu oficjalnie współpracuje. Niemniej to pewnie dobra okazja, by wykazać się swoimi umiejętnościami.

Tekst: NS

TU I TERAZ