Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Is this America? – czyli jak Childish Gambino nowym singlem podpalił internet

Nowy teledysk Childish Gambino obejrzany został już 125 mln razy, a przedstawiona w nim wizja Ameryki szokuje i wzbudza kontrowersje.
.get_the_title().

Jego nowy album nie ma nawet jeszcze nazwy, ale pierwszy singiel z tej płyty z pewnością przejdzie do historii. Childish Gambino z utworem „This is America” od ponad tygodnia nie przestaje być głównym tematem, wywołując burzę w mediach społecznościowych. O tym, jaka jest Ameryka, artysta w swoim utworze mówi bardzo dosadnie. A w jaki sposób rozlicza się z jej wizerunkiem? Bezkompromisowo.

Ameryka jaka jest, każdy widzi …

„This is America” ma już na koncie ponad 125 mln odsłon na YouTube oraz pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych. Ci, którzy klip obejrzeli, prawdopodobnie nie widzieli już tego dnia nic bardziej kontrowersyjnego. To właśnie ten mocny przekaz, zaserwowany odbiorcom przez Childish Gambino i Hiro Muraia (reżysera wideo), jest głównym powodem zamieszania wokół teledysku, który natychmiast stał się viralem, zyskując pochlebne oceny wśród wielu celebrytów, artystów i przedstawicieli branży muzycznej. Teledysku, który już w pierwszej minucie pokazuje, że historia przedstawiana przez muzyka, nie będzie łatwa, a obraz Ameryki – idealny. Właściwie nie będzie nawet ocenzurowany. Będzie po prostu brutalny.

Tego nie da się obejrzeć … tylko jeden raz

Obok tego, co zrobił Childish Gambino (muzyczne alter ego aktora Donalda Glovera znanego z serialu „Atlanta”) nie da się przejść obojętnie. Utwór niemal hipnotyzuje, nie tylko warstwą muzyczną, ale przede wszystkim po mistrzowsku ujmującym społeczne zaangażowanie artysty obrazem. W „This is America” Gambino podjął się palącego tematu, który od zawsze rozdziera Amerykę, czyli kwestii dostępu do broni palnej i wszechobecnej przemocy z jej użyciem. Dodając do tego również kontekst rasowy, niezwykle aktualny po serii protestów przeciwko brutalności amerykańskich funkcjonariuszy policji wobec Afroamerykanów i przetaczającego się przez cały kraj ruchu Black Lives Matter, mamy już do czynienia z mocno politycznym obrazem, który w podzielonej Ameryce po prostu nie może przejść bez echa. A Childish Gambino swoim muzycznym komentarzem do aktualnej sytuacji w USA, dosłownie wstrzelił się w moment, trafiając w czułe punkty amerykańskiego społeczeństwa.

„Yeah, this is America. Guns in my area …”

„This is America” to klip przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. Genialna choreografia i mnóstwo ukrytych znaczeń sprawiają, że to coś więcej niż zwykły teledysk pełniący funkcję rozrywkową. To rodzaj manifestu, w którym rozległy magazyn staje się swoistym teatrem dla wydarzeń opowiadanych przez Gambino. Tu wszystko ma znaczenie i odnosi się do historii lub aktualnej sytuacji. W ten sposób muzyk rozprawia się z wadami amerykańskiego społeczeństwa i systemu, ale także inspiruje do przemyśleń na temat kwestii kontroli dostępu do broni, aspektów rasowych czy roli mediów społecznościowych. Oskarża, pokazuje ponury surrealizm bycia czarnym w USA, ale stara się także zwrócić uwagę, że wszyscy są winni obecnej sytuacji. A dzięki temu, że jego „protest song” żongluje wyrafinowaną groteską, tak celnie trafia w sedno i pozostaje w świadomości odbiorców. Co ważne, skłania też do refleksji nad tym, jak i czy w ogóle da się pogodzić Amerykę różnych doświadczeń?

Is this America?

Całościowy wydźwięk piosenki oraz klipu nie pozostawia wątpliwości. Amerykanie borykają się z wieloma problemami wewnątrz swojego podzielonego społeczeństwa, pod adresem którego pada tu wiele oskarżeń. Jednak wizja artysty nie we wszystkich kręgach spotkała się z aprobatą. Childish Gambino został skrytykowany za powielanie stereotypów przypisywanych czarnoskórym społecznościom w USA oraz za wyolbrzymianie problemu i niespotykaną do tej pory skalę przemocy zawartą w czterominutowym filmie, który wprost poraża niewytłumaczalnym okrucieństwem. Bez wątpienia klip przedstawia ogromną brutalność, tylko czy nie jest to brutalna prawda?

Pomimo apelu, by nie przerabiać utworu i nie trywializować w ten sposób jego przekazu (np. poprzez tworzenie memów), w sieci znaleźć można już mnóstwo nowych wersji piosenki – pośród nich także feministyczną „This Is America: Women’s Edit” stworzoną przez Nicole Arbour.

Tekst: Magdalena Myrlak

TU I TERAZ