Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Amerykańscy krytycy filmowi wybrali najlepszy nieanglojęzyczny film roku. To „Zimna wojna”

To kolejne wyróżnienie dla filmu Pawlikowskiego.
.get_the_title().

National Board of Review, czyli prestiżowa amerykańska organizacja zrzeszająca krytyków filmowych, powstała w 1909 roku. Od przeszło 90 lat przyznaje nagrody dla najlepszych filmów. Krytycy podsumowali właśnie 2018 rok w kinie, wybierając najlepsze filmy. Wyróżnienie w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” zdobyła „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. To zresztą nie pierwszy raz, kiedy „Zimna wojna” została doceniona.

Film łącznie zdobył już 12 nagród – Złotą Palmę za reżyserię, wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, Europejską Nagrodę Filmową za zdjęcia czy aż cztery Złote Lwy.

Film Pawlikowskiego jest polskim kandydatem do Oskara – jednak tego, czy doczeka się nominacji, dowiemy się dopiero pod koniec stycznia.

Jakie jeszcze filmy znalazły się na liście przygotowanej przez National Board of Review?

Najlepszym filmem w trzech kategoriach (najlepszy reżyser, najlepsza aktorka i najlepszy aktor drugoplanowy) okazały się „Narodziny Gwiazdy” – debiut reżyserski Bradley’a Coopera z Lady Gagą w roli głównej.

Za najlepszy film zostało uznane „Green Book” z Viggo Mortensenem, który dostał także wyróżnienie w kategorii „Najlepszy aktor”. Nowy film twórcy „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa – „If Beale Street Could Talk” – także doczekał się wyróżnienia w dwóch kategoriach.

Tutaj znajdziecie pełną listę najlepszych tegorocznych filmów zdaniem amerykańskich krytyków.

TU I TERAZ