Amerykańscy krytycy filmowi wybrali najlepszy nieanglojęzyczny film roku. To „Zimna wojna”

To kolejne wyróżnienie dla filmu Pawlikowskiego.
.get_the_title().

National Board of Review, czyli prestiżowa amerykańska organizacja zrzeszająca krytyków filmowych, powstała w 1909 roku. Od przeszło 90 lat przyznaje nagrody dla najlepszych filmów. Krytycy podsumowali właśnie 2018 rok w kinie, wybierając najlepsze filmy. Wyróżnienie w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” zdobyła „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. To zresztą nie pierwszy raz, kiedy „Zimna wojna” została doceniona.

Film łącznie zdobył już 12 nagród – Złotą Palmę za reżyserię, wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, Europejską Nagrodę Filmową za zdjęcia czy aż cztery Złote Lwy.

Film Pawlikowskiego jest polskim kandydatem do Oskara – jednak tego, czy doczeka się nominacji, dowiemy się dopiero pod koniec stycznia.

Jakie jeszcze filmy znalazły się na liście przygotowanej przez National Board of Review?

Najlepszym filmem w trzech kategoriach (najlepszy reżyser, najlepsza aktorka i najlepszy aktor drugoplanowy) okazały się „Narodziny Gwiazdy” – debiut reżyserski Bradley’a Coopera z Lady Gagą w roli głównej.

Za najlepszy film zostało uznane “Green Book” z Viggo Mortensenem, który dostał także wyróżnienie w kategorii „Najlepszy aktor”. Nowy film twórcy „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa – “If Beale Street Could Talk” – także doczekał się wyróżnienia w dwóch kategoriach.

Tutaj znajdziecie pełną listę najlepszych tegorocznych filmów zdaniem amerykańskich krytyków.

TU I TERAZ