Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Anonymous atakuje Muska za manipulowanie kursem kryptowalut

'Ostatnio ludzie zaczynają postrzegać cię jako kolejnego narcystycznego bogacza, który desperacko zabiega o uwagę' – mówi postać w filmie.
.get_the_title().

Anonymous to założona w 2006 roku grupa haktywistów, których symbolem jest maska Guya Fawkesa wywodząca się z komiksu 'V jak vendetta’ Alana Moore’a. Grupa sprzeciwia się szeroko pojętemu ograniczaniu wolności obywatelskich.

W najnowszym nagraniu, które pojawiło się w internecie 5 czerwca, krytykuje działania Elona Muska.

Jeden z aktywistów z Anonymous, który występuję w charakterystycznej masce i ze zmienionym głosem, w niespełna czterominutowym filmie krytykuje miliardera przede wszystkim za manipulowanie rynkiem kryptowalut. – W ostatnich latach cieszyłeś się świetną reputacją na tle miliarderów, bo odpowiedziałeś na pragnienie wielu z nas, by żyć w świecie elektrycznych samochodów i eksploracji kosmosu. Ostatnio ludzie zaczynają postrzegać cię jako kolejnego narcystycznego bogacza, który desperacko zabiega o uwagę – mówi postać w filmie.

Musk nie od dziś manipuluje rynkiem kryptowalut, publikując tweety, które znacząco wpływają na ich kurs. Ma taką moc, ponieważ jego konto jest obserwowane przez niemal 57 mln osób i zajmuje 17. pozycję wśród najpopularniejszych profili na Twitterze. Gdy w piątek zamieścił tweeta na temat Bitcoina, jego wartość natychmiast spadła o całe 8 proc. Z kolei kiedy tweetował o Dogecoinie, walucie, która powstała dla żartu, jego wartość poszybowała w górę. Co ciekawe, Musk zapowiedział następnie współpracę z twórcami Dogecoina. A to nie wszystkie tweety miliardera na temat kryptowalut – i każdy z nich znacząco wpłynął na ich kurs.

Anonymous zwracają uwagę na to, że miliony ludzi, którym daleko do bogactwa Muska, chcą poprawić swoją sytuację finansową właśnie dzięki kryptowalutom. Choć biorą poprawkę na zmienność ich kursu, wahnięcia na rynku, za które odpowiada Musk, zwyczajnie niszczą życie tych osób.

To jest coś, czego nigdy nie zrozumiesz, bo urodziłeś się wśród skradzionego bogactwa Republiki Południowej Afryki, w kopalni szmaragdów z czasów apartheidu i nie masz pojęcia, na czym polegają trudności, z którymi boryka się większość ludzi na świecie […]. Twoje tweety z tego tygodnia pokazują, że lekceważysz przeciętnego pracownika – mówi członek Anonymous. Musk nie odniósł się jeszcze do tego filmu. Istnieją też wątpliwości co do tego, czy jego autorami faktycznie jest Anonymous – YourAnonNews, czyli najpopularniejsze konto tej grupy na Twitterze, mówi, że nie stoi za filmem. Nie zmienia to jednak faktu, że Musk rzeczywiście cynicznie manipuluje rynkiem kryptowalut. W końcu – wbrew temu, co się niekiedy wydaje – nie jest ani genialnym wynalazcą, ani wybitnym innowatorem, a przedsiębiorcą.

Tekst: NS

TU I TERAZ