Anonymous prowadzą cyberwojnę z Putinem i rosyjskim rządem i wygrywa

Kolektyw Anonymous wypowiedział cyberwojnę Putinowi i rosyjskiemu rządowi. Hakerzy chcą pomóc Ukrainie, która została bezczelnie napadnięta przez Rosję.
.get_the_title().

Wojna w Ukrainie toczy się na wielu frontach, a jednym z kluczowych niewątpliwie jest cyberprzestrzeń. Jeszcze przed zbrojnym natarciem rosyjskich wojsk na Ukrainę doszło do cyberataków wymierzonych w ukraińskie banki i strony rządowe. Doniesienia zostały potwierdzone zarówno przez ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa z firmy ESET, jak i ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej.

Rząd Ukrainy postanowił w końcu sam zwrócić się do hakerów o pomoc w walce z Putinem.

’Ukraińska cyberspołeczności! Nadszedł czas, aby zaangażować się w cyberobronę naszego kraju’
– napisał Jegor Auszew, współzałożyciel firmy Cyber Unit Technologies zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym w Kijowie.

Auszew w wiadomości skierowanej do hakerów i ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa prosił o składanie aplikacji za pośrednictwem dokumentów Google. Ujawnił również, że zrobił to na prośbę wysokiego rangą urzędnika Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Minął niespełna dzień, a na Twitterze grupy Anonymous pojawił się nowy wpis.

’Kolektyw Anonymous oficjalnie prowadzi cyberwojnę przeciwko rosyjskiemu rządowi’ – napisali hakerzy.

Cyberaktywiści z Anonymous przez kilka dni zdołali nieźle namieszać w rosyjskiej cyberprzestrzeni. W serii kolejnych wpisów ogłosili, że skutecznie zaatakowali stronę internetową wspieranego przez Kreml propagandowego kanału telewizyjnego RT, co najmniej sześć rządowych witryn oraz kilku rosyjskich dostawców usług internetowych.

Hakerzy twierdzą, że wraz z kolejnymi atakami udało im się włamać do bazy danych Ministerstwa Obrony Rosji czy przejąć skrzynkę mailową białoruskiego producenta broni Tetraedr. Anonymous uderzyli także w Gazprom, wyłączyli oficjalny portal administracji Putina, przechwycili rosyjskie wojskowe systemy łączności i zhakowali rosyjską telewizję narodową.

To z pewnością nie są ich ostatnie wyczyny, o których informują na bieżąco na Twitterze. ’Anonymous ciągle prowadzi działania mające na celu zablokowanie rosyjskich rządowych witryn internetowych. Przekazujemy także informacje mieszkańcom Rosji, by w końcu mieli dostęp do wiadomości nieskażonych putinowską państwową cenzurą’ – piszą hakerzy.

Tekst: KS

TU I TERAZ