Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Audioserial w kosmosie? To możliwe! Posłuchajcie „Galaktyki” Wojtka Miłoszewskiego

Jak będzie wyglądać przyszłość naszej planety? W "Galaktyce" Wojtek Miłoszewski roztacza swoją wizję.
.get_the_title().

Na premierę „Diuny” Denisa Villeneuve’a przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Możemy sobie uprzyjemnić oczekiwanie, zaznajamiając się w międzyczasie z innymi współczesnymi dziełami z nurtu science fiction – nie tylko z filmami czy książkami, ale także opowieściami w wersji audio.

Do tej ostatniej kategorii należy „Galaktyka” – audioserial napisany przez Wojtka Miłoszewskiego specjalnie dla Audioteki.

Akcja toczy się w drugiej połowie XXVI wieku. Gdy ludzie zniszczyli swoją planetę, zaczęli szukać innych miejsc, które nadają się do życia. Tercja, planeta znajdująca się odległości 14 lat świetlnych od Ziemi, zamieszkana przez pokojowo nastawionych Tercjan, okazała się idealnym celem. Ziemianie prędko ją skolonizowali; stworzyli też radę decydującą o losach Tercji, która nosi nazwę Areopag. Raz na trzy lata skład rady jest poszerzany o jedną osobę – dzieje się tak w wyniku losowania. Po raz pierwszy wylosowany zostaje Tercjanin – Borg. Trafia on na Ziemię, która jednak nie wygląda tak jak się spodziewał… Równolegle „Galaktyka” opowiada także historię ekspedycji badawczej zmierzającej w stronę planety Medios, na czele której stoi profesor Hu Zeng. Tu znów okazuje się, że nic nie jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje…

Akcja „Galaktyki” wybiega w przyszłość o 550 lat – Miłoszewski postarał się o to, aby zasypać wszelkie luki między naszymi czasami a okresem, w którym osadzony jest audioserial. Nie brakuje więc odpowiedzi na bardzo aktualne pytania, w szczególności to, jak ludzkość może rozwiązać problem katastrofy klimatycznej. Jak będzie wyglądać w przyszłości nasza dieta i my sami, jakie zmiany zajdą choćby w kwestii koloru naszej skóry – to kolejne kwestie, które subtelnie porusza audioserial. „Galaktyka” stanowi też gorzki komentarz na temat kolonializmu – to, co Ziemianie z przyszłości robią z Tercjanami, do złudzenia przypomina działania światowych mocarstw z przeszłości.

Nie czyni to jednak z audioserialu powiastki dydaktycznej – „Galaktyka” przede wszystkim trzyma w napięciu i pełna jest nieoczekiwanych zwrotów akcji.

fot. alexander Andrews / źródło: unsplash

Jak przenieść bogaty świat filmów science fiction na grunt audioserialu? To, co w kinematografii załatwiane efektami specjalnymi, tu należy wykreować za pomocą dźwięku. Wyszło świetnie! – „Galaktyka” była dla mnie wyzwaniem z dwóch powodów, po pierwsze do tej pory nie stworzyłem niczego w gatunku science-fiction. Po drugie scenariusz produkcji audio wymaga nieco innego przygotowania i przeniesienia punktów uwagi. W typowej powieści rzadko zwracam uwagę na dźwięki. Tutaj musiałem jednak zadbać o to, aby poza samym dialogiem, w tle ciągle wybrzmiewały odgłosy natury czy dźwięki innych urządzeń. Tak, aby całość sprawniej udało się przekuć w słuchowisko. Czy to się udało? To już pozostawiam ocenie słuchaczy – mówi Wojtek Miłoszewski. Reżyserem audioserialu jest Grzegorz Drojewski, a w rolach głównych usłyszymy Kamila Kulę, Mariannę Kowalewską, Krzysztofa Wakulińskiego, Martę Wągrocką i Krzysztofa Stelmaszyka.

W aplikacji Audioteki możecie już słuchać czterech odcinków audioserialu.

Pierwszy z nich dostępny jest bezpłatnie dla wszystkich, a reszta dla subskrybentów Audioteka Klub.

TU I TERAZ