Banksy otworzył sklep w Londynie

Problem w tym, że do sklepu... nie da się wejść.
.get_the_title().

Popularność Banksy’ego nie słabnie, a artysta wciąż umiejętnie podgrzewa atmosferę wokół swojej osoby. Tym razem otworzył w sklep Gross Domestic Product (czyli „produkt krajowy brutto) na rogu ulic Church Street i Frith Road w dzielnicy Croydon na południu Londynu. „Otwieram dziś sklep (choć drzwi się nie otwierają). Jest w Croydon. Najlepiej oglądać go w nocy” – napisał na swoim Instagramie artysta.

Faktycznie Gross Domestic Product to raczej instalacja artystyczna, choć wszystkie przedmioty znajdujące się w sklepie rzeczywiście są na sprzedaż.

Wśród nich znajdziemy kamizelkę kuloodporną, w której raper Stormzy występował na tegorocznym festiwalu w Glastonbury, zrobione z kamizelek ratunkowych wycieraczki, które wykonały uchodźczynie z greckich obozów, a także policyjne hełmy przerobione na kule dyskotekowe.

Sklep Gross Domestic Product to odpowiedź Banksy’ego na działania firmy, która nielegalnie sprzedaje pocztówki z jego twórczością. Dochody ze sprzedaży mają trafić do niemieckiej aktywistki Pii Kemp, która pomagała uchodźcom na Morzu Śródziemnym. Łódź, którą wykorzystywała do tego celu została skonfiskowana przez włoskie władze.

Banksy ogłosił więc na Twitterze, że chce przeznaczyć zebrane fundusze na zakup nowej łodzi ratunkowej dla migrantów.

„Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie” – czytamy w opisie sklepu. – „Ceny zaczynają się od 10 funtów, ale dostępność produktów będzie ograniczona – wszystkie produkty zostały wykonane w Wielkiej Brytanii z istniejących materiałów lub z materiałów z recyclingu, kiedy było to możliwie. Podobnie rzecz ma się z pomysłami.” Otwarty w nocy z poniedziałku na wtorek sklep-instalacja będzie działać tylko przez dwa tygodnie, więc jeśli w najbliższym czasie wybieracie się do Londynu – zerknijcie też na tę wystawę. Jeśli chodzi natomiast o sklep internetowy, w którym będzie można kupić prezentowane w Gross Domestic Goods przedmioty – otwarty zostanie już wkrótce, a więc sprawdzajcie jego stronę!

Tekst: NS

TU I TERAZ