Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Biodiversity Heritage Library udostępnia darmowo online setki tysięcy grafik i ilustracji z fauną i florą

Spokojnie możecie anulować subskrbcje platform streamingowych i spotkania towarzyskie na co najmniej miesiąc. Czeka was maraton scrollowania po zbiorach tej biblioteki!
.get_the_title().

Jakiś czas temu pisaliśmy wam o artyście, który odtworzył i udostępnił online ok. 160 ilustracji z XIX-wiecznego katalogu – wszystkie można ściągnąć i wydrukować za darmo. W sieci jest jednak dużo więcej tego typu perełek. I pisząc „więcej” mamy na myśli setki tysięcy botanicznych grafik.

Wcale nie trzeba ich mocno szukać, bo duża część zgromadzona jest w jednym miejscu – w zbiorach udostępnionych na koncie Flickr biblioteki Biodiversity Heritage Library.

British entomology. v.2, London,Printed for the author,1823-40 via flickr.com/photos/biodivlibrary

Zbiory Biodiversity Heritage Library (BHL) to największa na świecie cyfrowa i darmowa baza grafik i ilustracji przedstawiających bioróżnorodność. Są to unikatowe obrazki pochodzące z archiwalnych książek, magazynów i żurnali dokumentujących zróżnicowanie życia w obrębie każdego z występujących na Ziemi ekosystemów.

„Żeby móc udokumentować wszystkie gatunki, które żyły na Ziemi na przestrzeni wieków, zrozumieć złożoność i kompleksowość poszczególnych ekosystemów, zwłaszcza w czasach gdy tak wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem, a klimat zmienia się w zastraszającym tempie, badacze potrzebują dostępu do wiedzy” – czytamy na stronie BHL. „Zbiory pojedynczych bibliotek to jednak za mało, potrzebny jest dostęp do zbiorczej wiedzy z całego świata.”

BHL zrzesza podmioty z całego świata, które mają w swoich zbiorach wartościowe materiały dotyczące bioróżnorodności.

Ma to przede wszystkim usprawnić i ulepszyć metodologię działań badaczy, ale również pozwolić ludziom na całym świecie lepiej poznać naszą planetę.

W czasach, kiedy przyroda w związku z niszczycielską działalnością człowieka wymaga ratunku, przypominanie o jej niezwykłym pięknie jest szczególnie ważne.

Specimens of the flora of South Africa. 1849 via flickr.com/photos/biodivlibrary

Żeby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, biblioteka postanowiła użyć sprawdzonego źródła kontaktu, jakim są social media.

Aktywnie udziela się na wszystkich popularnych portalach, a jako miejsce do udostępnienia ogromnej części swoich zbiorów wybrała Flickr.

To właśnie na tym koncie można przepaść na długie godziny w gąszczu pięknych, unikatowych, zdumiewających grafik i ilustracji. Baza budowana jest od 2011 roku, kiedy to BHL pojawiła się na tej platformie. Od tamtej pory systematycznie pojawiają się w niej nowe perełki.Obecnie zbiór liczy prawie 155 tysięcy dostępnych dokumentów.

Proceedings of the Zoological Society of London. 1833-1965 via flickr.com/photos/biodivlibrary
flickr.com/photos/biodivlibrary

W swoje działania BHL wkłada ogrom pracy. Selekcjonuje przesyłane z całego świata grafiki i ilustracje, sprawdza je pod względem jakości technicznej i od strony prawnej – czy można je upublicznić bez łamania praw autorskich. Szczególnie ważne są kwestie techniczne – materiały często pochodzą z bardzo starych, bo sięgających nawet XV wieku, książek i magazynów. Dlatego BHL wciąż udoskonala programy i narzędzia, które pozwolą je zeskanować i załadować do bazy z zachowaniem jak najlepszych parametrów technicznych.

155 tysięcy obrazków to dla was za mało> Szukając po tagu #bookcollectionbiodiversity na Flickr można znaleźć prawie 640 tysiącami grafik i ilustracji dodawanych przez użytkowników portalu.

flickr.com/photos/biodivlibrary
flickr.com/photos/biodivlibrary

Niektóre z nich czekają na weryfikację i dodanie do bazy głównej. Inne z różnych względów się w niej nie znajdą, bo np. były zbyt mało szczegółowe, zbyt artystyczne, albo nie pasują do głównych katalogów. Często są to jednak nadal nadzywaczjne prace, które warto pokazać pasjonatom natury, designerom czy po prostu ludziom ciekawym otaczającego ich świata. Dlatego BHL gorąco zachęca do dodawania takich ilustracji i grafik i otagowanie jej przy nich, by jak najwięcej osób mogło bez problemów do nich dotrzeć. My tymczasem namawiamy do wzięcia krótkiego urlopu w pracy, zaparzenia sobie 5 litrów herbaty i oddania się arcyciekawej wizualnej podróży do dawnego i współczesnego świata fauny i flory.

flickr.com/photos/biodivlibrary
flickr.com/photos/biodivlibrary
flickr.com/photos/biodivlibrary
flickr.com/photos/biodivlibrary

Zdjęcia główne (od lewej): A naturalist’s rambles on the Devonshire coast London :John Van Voorst,1853; The birds of Australia. 1851-1869; Curtis’s botanical magazine. 1915/Flickr – Biodiversity Heritage Library
Tekst: KD

TU I TERAZ