Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chcesz przeżyć „berlińskiego” sylwestra w sercu Warszawy? Sprawdź tę opcję [KONKURS]

Teatr Studio szykuje nietypowego sylwestra, zwłaszcza dla tych, którzy interesują się Berlinem, ale nie chcą spędzać ostatniej nocy w roku w klubie techno. 31 grudnia będzie wystawiana tam głośna sztuka "Berlin Alexanderplatz", a tuż po niej odbędzie się impreza sylwestrowa w barStudio. Mamy dla was wejściówki!
.get_the_title().

Chcesz poczuć się w sylwestra jak w Berlinie, ale nie planujesz imprezy w klubie techno? Wybierz się do… stołecznego teatru. Właśnie 31 grudnia w Teatrze Studio wystawiana będzie głośna sztuka „Alexander Platz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Jest to adaptacja jednej z najgłośniejszych niemieckich powieści lat 20. autorstwa Alfreda Döblina – wielowymiarowy portret międzywojennego Berlina składający się z różnych punktów widzenia (fragmentów artykułów prasowych, sprawozdań sądowych, miejskich afiszów, popularnych piosenek czy cytatów, a nawet mitów greckich).

Krytycy wielokrotnie porównywali ten utwór do „Ulissesa” Jamesa Joyce’a. – wyłania się z niego obraz chaosu wielkiego europejskiego miasta XX wieku, w którym dojrzewał nacjonalizm i faszyzm.

Co zaskakujące i jednocześnie niepokojące, w powieści nietrudno doszukać się analogii do współczesnego świata, a zwłaszcza jego ostatnich lat, w których skrajna prawica zyskuje coraz większą popularność, a poglądy przez nią reprezentowane stają się w wielu państwach częścią głównego nurtu polityki. „Berlin Alexanderplatz” i jego unikalna forma od lat fascynuje więc nie tylko twórców teatralnych, ale i filmowych. Na podstawie powieści powstał m.in. znakomity serial w reżyserii Rainera Wernera Fassbindera.

W samym spektaklu wystawianym na deskach stołecznego teatru Berlin ma jawić się przede wszystkim jako stan umysłu, przestrzeń wolności i awangardy, która zagrożona jest przez pospolite ruszenie moralistów (tak zwanych „porządnych” ludzi) i fanatyków władzy nad ludem. W takim Berlinie rozgrywa się przypowieść o Frankciszku Biberkopfie, robotniku, alfonsie i mordercy, któremu dane jest przeżyć wewnętrzną przemianę, poprzez odrzucenie, a następnie zintegrowanie odkrytego w sobie zła. Warto dodać, że w Polsce tekst Döblina nie był dotychczas wystawiany. Bilety można rezerwować tutaj, ich koszt to 100 zł (w przerwie będzie rozdawany poczęstunek). Czas trwania: 3,5 godziny (w tym 2 przerwy).

Tuż po spektaklu w popularnym barStudio, który znajduje się we foyer Teatru Studio, odbędzie się, jako oddzielny event (wstęp: 30 zł) impreza sylwestrowa, na której zagra didżejski duet Double Trouble, znany z występów na wielu dużych imprezach i festiwalach (m.in. Open’er Festival czy Selector). Monika i Mateusz serwują ciepłe i przestrzenne brzmienia oscylujące wokół house’u, electro czy nu-disco. Jeżeli zatem chcecie spędzić ostatni dzień w roku przy dobrej muzyce, ale jednocześnie obejrzeć jedną z głośniejszych premier teatralnych, mamy dla was wejściówki. Wystarczy wziąć udział w konkursie.

!!!UWAGA KONKURS!!!

Mamy dwa Was dwie podwójne wejściówki na sylwestrowy spektakl „Berlin Alexanderplatz” oraz imprezę w Barze Studio. By wziąć udział w konkursie opiszcie w komentarzach pod tym artykułem (nie na Facebooku) waszego najbardziej nietypowego Sylwestra. Wyniki w piątek 29 grudnia.

TU I TERAZ