Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chińskie miasto karze deweloperów za zbyt tanią sprzedaż mieszkań

Chińscy deweloperzy oferują korzystne rabaty w mniejszych miejscowościach, gdzie występuje relatywnie większa presja na sprzedaż nowych mieszkań.
.get_the_title().

Według dokumentów, które ostatnio wyciekły do internetu, chiński regulator mieszkaniowy Kunshan Housing and Urban-Rural Construction Bureau stwierdził, że deweloperzy nadmiernie obniżyli ceny dwóch nieruchomości bez zezwolenia. W rezultacie władze zawiesiły ich sprzedaż i stwierdziły, że zdarzenia te wpłyną negatywnie na roczne oceny kredytowe obu deweloperów.

Limity obniżek cen mieszkań nie są wyjątkiem w Kunshan, mieście położonym niedaleko Szanghaju we wschodniej prowincji Jiangsu. Według statystyk z China Index Academy prawie 20 miast, w tym duże Fuzhou (stolica wschodniej prowincji Fujian) i Dali w południowo-zachodniej prowincji Yunnan, wydało od maja do grudnia ubiegłego roku rozporządzenia ograniczające zniżki oferowane przez deweloperów. Mogą oni zazwyczaj podnosić lub obniżać ceny nieruchomości o maksymalnie 15 proc. od regularnej kwoty, którą zgłosili na samym początku i która została zatwierdzona przez organy regulacyjne ds. mieszkalnictwa. W przypadku Kunshan cena jednej nieruchomości spadła o 25 proc., a drugiej o 20 proc., ale zawierała bezpłatne miejsce parkingowe. Ceny obu mieszkań wahają się od 1,6 mln juanów do 2,3 mln juanów (ok. 231 tys. – 331 tys. dolarów)

Unsplash.com

Kunshan wprowadził praktykę raportowania cen mieszkań już w 2009 roku. Jednak w latach boomu w sektorze nieruchomości władze kładły większy nacisk na ograniczenie podwyżek cen, a nie obniżek. Teraz to się zmieniło, szczególnie w tych miejscowościach, w których deweloperzy chcą jak najszybciej sprzedać mieszkania ze względu na niepewny zwrot inwestycji. Pracownicy regulatora mieszkaniowego Kunshan powiedzieli, że kara miała skłonić deweloperów do natychmiastowego zaprzestania takich praktyk i utrzymania stabilności sektora mieszkaniowego.

Nieautoryzowane rabaty wpłynęły na sprzedaż okolicznych nieruchomości, co zdaniem regulatorów zakłóciło ‘normalny’ porządek na rynku.

Według danych Zhuge Housing Data Research Center w kwietniu Kunshan odnotował wzrost sprzedaży powierzchni nowo wybudowanych nieruchomości mieszkaniowych o 14 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, co było zgodne z ogólnokrajowym trendem. Średnia cena za metr kwadratowy spadła natomiast o ponad 8 proc. w porównaniu z marcem. Z kolei dane China Index Academy pokazały, że całkowity wolumen sprzedaży 100 największych firm z branży nieruchomości w kraju spadł w kwietniu o 17,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Na rynku robi się więc coraz bardziej niepewnie.

Tekst: MZ

TU I TERAZ