Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chleb za 20 groszy, makaron za złotówkę – pierwszy sklep socjalny w Polsce już otwarty

Ceny towarów nie przekraczają 50 proc. wartości ceny rynkowej produktów.
.get_the_title().

Z początkiem grudnia w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82 został otwarty sklep socjalny Spichlerz, w którym osoby będące w trudnej sytuacji materialnej mogą kupować podstawowe produkty poniżej ich ceny rynkowej. Pomysłodawcami sklepu jest samorząd Katowic i Fundacja Wolne Miejsce, znana z organizacji Wigilii i śniadań wielkanocnych dla samotnych.

To miejsce oferuje pomoc najbardziej potrzebującym oraz przyczynia się do niemarnowania jedzenia.

Rozpoczynamy ważny projekt skierowany do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Jako pierwsi w Polsce uruchamiamy sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej, sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Uprawnieni do zakupów w sklepie socjalnym są katowiccy seniorzy oraz osoby i rodziny zamieszkałe w Katowicach, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, a ich dochód nie przekracza 200 proc. kryterium dochodowego.

Ponadto w lokalu wydzielona została specjalna przestrzeń na klubokawiarnię, dedykowana szczególnie katowickim seniorom skupionym wokół organizacji senioralnych.

Wierzymy, że ten model wsparcia, którego celem jest utrzymanie i przywrócenie godności potrzebujących osób, a nie rozdawnictwo pieniędzy, stanie się powszechny – mówi Piotr Kochanek, wiceprezes fundacji Wolne Miejsce.

Zdjęcia: Lucyna Nenow
Tekst: Dominika Szymańska

TU I TERAZ