Chorwacja da powracającym do kraju obywatelom nawet 26 tys. euro na założenie własnego biznesu

To sposób rządu na walkę z drenażem mózgów.
.get_the_title().

W ciągu ostatnich siedmiu lat około 350 tys. młodych Chorwatów zdecydowało się na emigrację. Otwarcie unijnego rynku pracy dla obywateli Chorwacji przyspieszyło spadek jej liczby ludności, która wynosi obecnie 3,8 mln. Dla porównania, 30 lat temu kraj zamieszkiwało 4,5 mln osób.

Teraz Chorwaci, którzy zdecydują się na powrót do kraju i rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, otrzymają dotację w wysokości do 200 tys. kun (26 tys. euro) w ramach nowego programu ‘Wybieram Chorwację’.

Tym, którzy wyjechali ostatnio do innego kraju UE, pozwoli to na znalezienie motywacji do powrotu i swojej niszy. Jedni wrócą, inni nie. Rząd jest po to, by dać im taką możliwość – mówi premier Andrej Plenković.

Zdjęcie: Eldar Nazarov / Unsplash

Podkreśla on też, że ze względu na starzenie się społeczeństwa i wyludnianie terenów wiejskich odbudowa demograficzna jest dla Chorwacji sprawą kluczową. Negatywny trend demograficzny obserwowany jest na tych terenach już od 70 lat.

Oprócz wsparcia dla powracających do Chorwacji emigrantów, opracowano również analogiczny program, mający zachęcić młodych Chorwatów do pozostania albo zamieszkania w mniejszych miejscowościach i na wsiach.

Powszechne przeprowadzki do dużych miast oznaczają bowiem nie tylko wymieranie obszarów wiejskich, ale również spadek liczby urodzeń, ponieważ mieszkańcy miast zazwyczaj decydują się mieć mniej dzieci.

Zdjęcie główne: Spencer Davis / Unsplash
Tekst: AD

TU I TERAZ