Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Co nowego w Audiotece? Łukasz Orbitowski o metalu i „Jadłonomia nadaje”, czyli pierwszy podcast Marty Dymek

Czego słuchać jesienią? W nowej ramówce Audioteki nie zabraknie interesujących podcastów. Wśród prowadzących Marta Dymek, Łukasz Orbitowski, Michał Nogaś czy Filip Springer.
.get_the_title().

Czy zrobiliście już wszystkie dania z „Jadłonomii po polsku”? Jeśli nie, to spokojnie – wiemy, że kolejna część najpopularniejszego w Polsce cyklu wegańskich książek kucharskich ukazała się raptem w maju. Poza tym do słuchania podcastu „Jadłonomia nadaje”, którego pierwszy odcinek pojawił się właśnie w aplikacji Audioteki, wcale nie jest to konieczne. Ba, nie są konieczne nawet umiejętności kulinarne. Przyda się za to zainteresowanie tematami związanymi z weganizmem – choć Marta Dymek, która tym razem występuje w roli prowadzącej, jak zwykle nie zamierza dyskryminować niewegan. Zamiast tego stara się ich zachęcić do robienia nawet zupełnie małych kroków w kierunku diety roślinnej, jednocześnie zwracając uwagę na etyczne dylematy i odpowiedzialność społeczną.

Podcast „Jadłonomia nadaje”, który jest nowością w jesiennej ramówce Audioteki, to cykl rozmów Marty Dymek z osobami, dzięki którym nasza rzeczywistość staje się bardziej wegańska.

W pierwszym odcinku twórczyni „Jadłonomii” rozmawia z Weroniką Pochylską, która w Stowarzyszeniu „Otwarte Klatki” zajmuje się kampanią „RoślinnieJemy”. Zastanawiacie się, dlaczego w coraz większej liczbie restauracji, barów, a nawet stołówek są do wyboru roślinne opcje? Działania „RoślinnieJemy” odgrywają tu ważną rolę. W każdym odcinku „Jadłonomia nadaje” Marta Dymek odpowie również na pytania słuchaczy związane z wegańskim gotowaniem i udzieli porad. Jeśli więc jakaś kwestia szczególnie was intryguje, teraz jest pora, by zapytać o nią twórczynię „Jadłonomii” – wystarczy zadzwonić pod numer 22 230 2345 i nagrać swoje pytanie na automatyczną sekretarkę. Nowe odcinki podcastu będą pojawiać się w każdą środę w aplikacji Audioteki.

Podcast Marty Dymek nie jest oczywiście jedyną nowością, którą przygotowała Audioteka w jesiennej ramówce (więcej o ramówce przeczytacie tutaj). „Metale szlachetne” to z kolei cykl, w którym Łukasz Orbitowski, autor takich powieści jak „Kult” czy „Inna dusza”, dzieli się się ze słuchaczami swoją pasją. Każdy, kto kiedykolwiek próbował rozczytać nadruk na koszulce pisarza, z pewnością domyślił się, że Orbitowski jest wielkim fanem metalu. I tego właśnie dotyczyć będą „Metale szlachetne”, które co piątek znajdziecie w aplikacji Audioteki.

W pierwszym odcinku Orbitowski rozmawia z Michałem Stępniem – liderem black metalowego zespołu Mgła.

Black metal, którego dotyczy pierwszy odcinek, uważany jest za najmroczniejszą i najbardziej ekstremalną odmianę muzyki metalowej. Razem z Orbitowskim spróbujemy poznać odpowiedzi na pytania, kto i dlaczego decyduje się na wykonywanie tego gatunku, a także dowiemy się, w jaki sposób wprawne ucho umie odróżnić prawdziwych black metalowców od tych, którzy tylko udają.

Początek jesieni w Audiotece to także czas powrotu znanych podcastów. Reporter Filip Springer wraca z „Nie wiem”, czyli podcastem, w którym pyta znanych ludzi, którzy są ekspertami i specjalistami w danej dziedzinie, o to, czego nie wiedzą, co ich dręczy i czego nie potrafią zrozumieć. W nowym sezonie Springer rozmawiał już z Janiną Ochojską i Agnieszką Holland, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, jakie sprawy niramóe dają spokoju założycielce Polskiej Akcji Humanitarnej i światowej sławy reżyserce.

Dziennikarz Michał Nogaś kontynuuje „Radio książki”, w którym rozmawia z pisarzami, poetami i tłumaczami o ich dziełach – bohaterką najnowszego odcinka jest Dorota Kotas, która została właśnie nagrodzona prestiżową Nagrodą Literacką Gdynia za debiutancką powieść „Pustostany”, której akcja dzieje się na warszawskim Grochowie.

Wśród powrotów nie zabraknie też dziennikarki Anny Gacek i jej podcastu „Rzeczy ulubione”, gdzie rozmawia ze znanymi ludźmi o szeroko pojętych tytułowych ulubionych rzeczach.

Jesień w Audiotece zapowiada się więc naprawdę interesująco. Zainstalujcie więc aplikację Audioteki, bo wszystkie omówione przez nas podcasty są w niej dostępne za darmo. Ale uwaga, warto się spieszyć! „Metale szlachetne”, „Rzeczy ulubione” i „Nie wiem” są dostępne nieodpłatnie tylko do 16 października.

TU I TERAZ