Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Co oznacza litera 'Z’? To prorosyjski symbol poparcia dla wojny

Wystarczyło kilka dni, by Rosjanie stworzyli symbol poparcia wojny w Ukrainie.
.get_the_title().

Na kilka dni przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie wojska rosyjskie dostały od Putina pozwolenie, by wkroczyć na teren tego państwa.

Wówczas właśnie po raz pierwszy pojawiła się w tym kontekście litera 'Z’ – symbol był wymalowany na rosyjskich czołgach i ciężarówkach wojskowych.

Rozpoczęły się spekulacje co do jego znaczenia, szczególnie że w rosyjskim alfabecie nie ma takiej litery, a wraz z rozpoczęciem wojny zaobserwowano także inne symbole: 'O’, 'X’, 'A’ oraz 'V’. Litery często były wpisane w koła, kwadraty czy trójkąty. Okazało się, że służą do identyfikacji: 'Z’ oznacza 'siły wschodnie’, 'Z’ w kwadracie – 'siły z Krymu’, 'O’ – 'siły z Białorusi itd. Dzięki temu rosyjskie wojska mogą rozpoznać swój sprzęt.

Wystarczyło zaledwie kilka dni, by litera 'Z’ zyskała szersze znaczenie i stała się symbolem poparcia wojny w Ukrainie.

Rosyjski gimnastyk Ivan Kuliak, który w sobotę zdobył trzecie miejsce w Pucharze Świata w Dausze, chciał obejść zakaz używania barw i symboli narodowych, pozując na podium z 'Z’ na piersi.

Tuż obok niego stał natomiast Ukrainiec Ilia Kowtun, który zdobył pierwsze miejsce. Gest Rosjanina został oczywiście powszechnie skrytykowany, niemniej nie ulega wątpliwości, że poniekąd rozsławił on ten symbol i przypieczętował jego znaczenie.

źródło: get india news

Dla Rosjan symbol ten jest wyrazem poparcia dla rosyjskiego nacjonalizmu, Putina i wojny. Litera ta nie pojawia się już wyłącznie na czołgach czy ciężarówkach wojskowych w Ukrainie. Coraz więcej jej jest także na ulicach rosyjskich miast. Stacja telewizyjna RT prędko ogłosiła, że sprzedaje T-shirty i bluzy z tym symbolem, a niezwykle się on upowszechnił – umieszcza się go na samochodach, maluje na blokach czy na billboardach. Po internecie zaczęło także krążyć zdjęcie, które przedstawia dzieci z hospicjum w mieście Kazań, które ustawione są tak, by z lotu ptaka wyglądały właśnie jak 'Z’. Zresztą takich fotografii jest znacznie więcej, przedstawiają uczniów, pracowników administracji i inne grupy ludzi. Niektórzy lokalni politycy deklarują swoje poparcie dla wojny, wrażając chęć dodania 'Z’ do nazwy swego regionu.

Rosyjscy nacjonaliści zyskali właśnie nowy symbol.

Można przewidywać, że w najbliższym czasie jego popularność będzie niestety rosnąć. ’Rosjanie wybrali literę Z jako symbol swojej inwazji na Ukrainę… Nie rozumiem, dlaczego nie poszli na całość i nie zdecydowali się na swastykę’ – napisała na Twitterze Olga Rudenko z portalu informacyjnego Kyiv Independent.

Tekst: NS

TU I TERAZ