Co oznacza litera ‘Z’? To prorosyjski symbol poparcia dla wojny

Wystarczyło kilka dni, by Rosjanie stworzyli symbol poparcia wojny w Ukrainie.
.get_the_title().

Na kilka dni przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie wojska rosyjskie dostały od Putina pozwolenie, by wkroczyć na teren tego państwa.

Wówczas właśnie po raz pierwszy pojawiła się w tym kontekście litera ‘Z’ – symbol był wymalowany na rosyjskich czołgach i ciężarówkach wojskowych.

Rozpoczęły się spekulacje co do jego znaczenia, szczególnie że w rosyjskim alfabecie nie ma takiej litery, a wraz z rozpoczęciem wojny zaobserwowano także inne symbole: ‘O’, ‘X’, ‘A’ oraz ‘V’. Litery często były wpisane w koła, kwadraty czy trójkąty. Okazało się, że służą do identyfikacji: ‘Z’ oznacza ‘siły wschodnie’, ‘Z’ w kwadracie – ‘siły z Krymu’, ‘O’ – ‘siły z Białorusi itd. Dzięki temu rosyjskie wojska mogą rozpoznać swój sprzęt.

Wystarczyło zaledwie kilka dni, by litera ‘Z’ zyskała szersze znaczenie i stała się symbolem poparcia wojny w Ukrainie.

Rosyjski gimnastyk Ivan Kuliak, który w sobotę zdobył trzecie miejsce w Pucharze Świata w Dausze, chciał obejść zakaz używania barw i symboli narodowych, pozując na podium z ‘Z’ na piersi.

Tuż obok niego stał natomiast Ukrainiec Ilia Kowtun, który zdobył pierwsze miejsce. Gest Rosjanina został oczywiście powszechnie skrytykowany, niemniej nie ulega wątpliwości, że poniekąd rozsławił on ten symbol i przypieczętował jego znaczenie.

źródło: get india news

Dla Rosjan symbol ten jest wyrazem poparcia dla rosyjskiego nacjonalizmu, Putina i wojny. Litera ta nie pojawia się już wyłącznie na czołgach czy ciężarówkach wojskowych w Ukrainie. Coraz więcej jej jest także na ulicach rosyjskich miast. Stacja telewizyjna RT prędko ogłosiła, że sprzedaje T-shirty i bluzy z tym symbolem, a niezwykle się on upowszechnił – umieszcza się go na samochodach, maluje na blokach czy na billboardach. Po internecie zaczęło także krążyć zdjęcie, które przedstawia dzieci z hospicjum w mieście Kazań, które ustawione są tak, by z lotu ptaka wyglądały właśnie jak ‘Z’. Zresztą takich fotografii jest znacznie więcej, przedstawiają uczniów, pracowników administracji i inne grupy ludzi. Niektórzy lokalni politycy deklarują swoje poparcie dla wojny, wrażając chęć dodania ‘Z’ do nazwy swego regionu.

Rosyjscy nacjonaliści zyskali właśnie nowy symbol.

Można przewidywać, że w najbliższym czasie jego popularność będzie niestety rosnąć. ‘Rosjanie wybrali literę Z jako symbol swojej inwazji na Ukrainę… Nie rozumiem, dlaczego nie poszli na całość i nie zdecydowali się na swastykę’ – napisała na Twitterze Olga Rudenko z portalu informacyjnego Kyiv Independent.

Tekst: NS

TU I TERAZ