Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Coraz więcej polskich miast wprowadza darmową komunikację miejską

Od początku kwietnia mieszkańcy Starachowic nie muszą już kasować biletu w autobusie.
.get_the_title().

Jak sprawić, by mieszkańcy zamiast auta wybrali bardziej ekologiczne środki transportu? Warto ich do tego odpowiednio zachęcić.

Dwa lata temu Luksemburg wprowadził całkowicie darmowy transport publiczny.

To pierwsze i póki co jedyne państwo na świecie, które podjęło taką decyzję, ale już jesienią do Luksemburga dołączy Malta. Tymczasem pojawia się coraz więcej miast, w których nie trzeba płacić za przejazd autobusem. Mieszkańcy Tallina nie muszą kupować biletów już od 2013 roku – wystarczy, że mają specjalną kartę, która upoważnia do darmowych przejazdów. Podobne rozwiązania są wprowadzane także w Polsce.

Ostatnio zdecydowały się na to Starachowice. Od 1 kwietnia ci, którzy płacą tam podatki, nie muszą już kasować biletów w autobusie.

To historyczna chwila dla naszego miasta i kolejny ważny etap wprowadzanych przez nas zmian. W Starachowicach realizujemy szereg inwestycji, które zmierzają do tego, by transport publiczny zyskał nowe oblicze – skomentował prezydent Starachowic Marek Materek.

W chwili, gdy znajdujemy się w kryzysie energetycznym, kiedy rosną ceny ropy czy gazu, jest to najlepszy moment, by wprowadzić bezpłatną komunikację. Chcemy zachęcić mieszkańców, by przesiedli się z własnych aut do transportu zbiorowego, bo wpłynie to korzystnie zarówno na ekonomię, jak i ekologię – podkreśla prezydent Materek.

Dzięki temu rozwiązaniu liczba pasażerów w starachowickich autobusach wzrosła podobno aż o 50 proc.!

Darmowe autobusy jeżdżą także po Lidzbarku Warmińskim. Do niedawna w tym mieście nie było wcale komunikacji miejskiej – dopiero w ubiegłym roku wprowadzono dwie linie autobusów i od razu zadecydowano, że mieszkańcy nie będą za nie płacić. Bezpłatną komunikacją miejską mogą się pochwalić także Żory. Tu reklamuje ją hasło: 'Nie kombinuj. Jedź za darmo!’.

Zdjęcie główne: Artur Strzelczyk/Wikipedia Commons
Tekst: NS

TU I TERAZ