Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

“Covid Clubs”. Zdjęcia pustych klubów w trakcie pandemii

Zdjęcia Pawła Starca to fotograficzna dokumentacja pustych parkietów, wzbogacona o portrety właścicieli, menadżerów i pracowników. Miejsca, które dotychczas kojarzyliśmy z legendarnych imprez i koncertów, teraz świecą zupełnie innym blaskiem. Spokój czy niepokój?
.get_the_title().

Paweł Starzec w swoich pracach skupia się na analizie przestrzeni w kontekście społecznym i historycznym. Fotograf zajmuje się wizualnością w bardzo szerokim, socjologicznym zakresie. Człowiek orkiestra – wykładowca akademicki, twórca programów warsztatowych, współtwórca wydawnictwa Azimuth Press, doktorant Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz student Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Jest także muzykiem w składzie Mazut oraz solowym projekcie Industry Standard.

Hydrozagadka, Warszawa
Hydrozagadka, Warszawa

Idea fotografowania pustych ulic w trakcie pandemii okazała się zbyt oczywista, a ulice nie tak bezludne.

Iskra, Warszawa
Iskra, Warszawa

Początkowo artysta planował łapać kadry ludzi z psami, którzy spacerowali w poczuciu legalnej przepustki. Paweł zaprzestał na jednym zdjęciu i poszedł dalej. Doszedł w końcu do wniosku, że będzie to opowieść nieco alternatywna, w której puste przestrzenie opowiedzą całą historię – nie tylko miejsc, ale ludzi z nimi związanych.

Luzztro, Warszawa
Luzztro, Warszawa

Cykl niewątpliwie jest ukłonem w stronę nocnego życia. Przez wzgląd na pasję autora do muzyki elektronicznej fotografowany motyw jest mu bliski.

Plan B, Warszawa
Plan B, Warszawa

Zdjęcia te zwracają uwagę nie tylko na estetyczne przestrzenie z klimatycznym światłem, ale przede wszystkim na problemy pracowników. To branża, w której szczególnie trudno o stabilność finansową.

Jak to się skończy, to zrobimy wielką imprezę. Nie wiem jeszcze kto zagra, ale wiem, że przez ileś dni stąd nie wyjdę. Michał, współwłaściciel Planu B,
Jak to się skończy, to zrobimy wielką imprezę. Nie wiem jeszcze kto zagra, ale wiem, że przez ileś dni stąd nie wyjdę. Michał, współwłaściciel Planu B,

Decydujący moment w sfotografowanych klubach trwa w bezruchu. Jest cicho, refleksyjnie i sentymentalnie.

Wyspa Tamka, Wrocław
Wyspa Tamka, Wrocław

Miejsca, które kiedyś tętniły życiem, sprawiają wrażenie oczekujących na odpowiedni moment, światło, energię i swoje tempo. Ludzie odpowiedzialni za te lokale czuli się pominięci w planowaniu strategicznym i pozostawieni bez żadnej informacji o przewidywanym czasie zamknięcia. Zdjęcia oddają w pełni tryb “stand-by” oraz imprezowy nastrój 2020 roku.

Tekst: Katarzyna Korbuszewska

TU I TERAZ