Był prawdopodobnie jedynym czarnoskórym powstańcem. Właśnie znaleziono jego grób

Nigeryjczyk August Agboli O'Brown był prawdopodobnie jedynym czarnoskórym żołnierzem walczącym podczas Powstania Warszawskiego.
.get_the_title().

Działacze związani z londyńską grupą Idź Pod Prąd, która zajmuje się renowacją zaniedbanych i opuszczonych grobów, pochwalili się klika dni temu niesamowitym znaleziskiem. Ich odkryciem jest bowiem grób Augusta Agboli O’Browna, pseudonim „Ali”, który był prawdopodobnie jedynym czarnoskórym żołnierzem walczącym podczas Powstania Warszawskiego. Członkowie grupy w jednym z przypisów znajdujących się na Wikipedii znaleźli akt zgonu Nigeryjczyka, który okazał się kluczem do zlokalizowania mogiły powstańca. Na jego podstawie skontaktowano się bowiem z cmentarzami położonymi w pobliżu miejsca zamieszkania Augusta Agboli – ostatecznie jego grób znaleziono na londyńskim cmentarzu Hampstead Cemetery. Jak twierdzą działacze, na miejscu zastali przewróconą tablicę nagrobkową, która została przez nich podniesiona i odnowiona.

August Agboli O’Browna urodził się w 1895 r. w Nigerii. Do Polski przyjechał w 1922 r. i zamieszkał w Warszawie na ul. Złotej. Jako perkusista jazzowy występował w międzywojennych warszawskich kawiarniach i niezwykle szybko zyskał popularność. W Polsce ożenił się oraz miał dwóch synów – Ryszarda i Aleksandra. W trakcie Powstania Warszawskiego „Ali” walczył w Śródmieściu Południowym w Batalionie „Iwo”. Po wojnie zatrudnił się w Wydziale Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego w Warszawie następnie zaś w 1958 r. wyemigrował wraz z rodziną do Wielkiej Brytanii.

źródło: Gazeta Wyborcza

TU I TERAZ