Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy Margot może łamać prawo? Musi, jeśli walczy o nowy porządek

W ubiegłym tygodniu Margot wyszła z aresztu. Od tego czasu udzieliła wielu wywiadów. Wybraliśmy z nich dla was kilka cytatów, które dobrze obrazują, o co chodzi w jej walce.
.get_the_title().

Tydzień temu Margot z kolektywu Stop Bzdurom wyszła z aresztu, do którego trafiła 7 sierpnia. Było to skutkiem czerwcowych wydarzeń, gdy wraz z grupą osób zatrzymała antyaborcyjną furgonetkę fundacji Pro-Prawo do Życia. Wskutek obywatelskiego zatrzymania plandeka furgonetki została zniszczona i ucierpiał jej kierowca – to właśnie było powodem zatrzymania aktywistki. Kara aresztu od początku wydawała się nadużyciem ze strony władzy i spotkała się z protestami osób LGBT i ich sojuszników. 7 sierpnia protestowali oni przeciwko temu na Krakowskim Przedmieściu, czego efektem było zatrzymanie aż 48 osób (w większości bezzasadne). W ubiegłym tygodniu sąd uchylił areszt tymczasowy, a Margot wyszła na wolność. Od tego czasu udzieliła kilku ważnych wywiadów.

Wybraliśmy dla was kilka cytatów, w których tłumaczy, o co chodzi w jej walce i dlaczego decyduje się na tak bezkompromisowe środki.

1. „[J]eśli jesteś osobą nieheteronormatywną, która dąży do konfrontacji z radykalnymi faszystami i agresywnymi homofobami i używasz do tego ciała, to masz jednak inną poetykę. W sytuacjach dynamicznych i ulicznych nie ma miejsca na liderstwo i patos” – mówi w rozmowie z OKO.press.

2. „Nikt nigdy nie wywalczył sobie praw, siedząc grzecznie w kącie. Wszystkie rewolucje były splamione krwią osób, które wiedziały, że inaczej nie można. A przekonanie, że można to zrobić 'ładnie’,  jest fałszywe i powtarzane przez tych, którzy, gdy tamci ginęli za zmianę, stali grzecznie obok, nie wychylając się. To im dane jest korzystać z tej zmiany. Choć sami nie przyłożyli do niej ręki, najgłośniej krzyczą o konieczności bycia dla siebie miłym i przestrzeganiu reguł” – powiedziała Margot w wywiadzie dla „Vogue”.

3. „To pokazuje podwójne standardy, które dotyczą społeczności osób queerowych. Osoby queerowe nie mają przyzwolenia na stosowanie przemocy, mają za to przyzwolenie na bycie wiecznymi ofiarami. I tak będzie, dopóki ten układ nie zostanie zaburzony. Nie jest w naszym interesie, żeby osoby queerowe były zawsze w roli ofiar” czytamy na łamach „Krytyki Politycznej”.

4. Znowu „Krytyka Polityczna”: „Zastanawiam się, skąd się bierze ta opowieść o intelektualistach, którzy zmieniają świat ładnym słowem i w zasadzie kurwa czym jeszcze? Myślę, że nie byłabym w stanie szanować osób, które nie umieją skorzystać ze swojego wkurwu, które nigdy nie pokazałyby fucka”.

5. „W pewnym momencie uznałyśmy, że szkoda nam czasu i sił, angażować się w wychowanie osób heteronormatywnych. Próbowałyśmy, ale jest tyle potrzeb w naszej społeczności, takich bardzo podstawowych, jak przetrwanie, że na tym froncie skapitulowałyśmy. Nie jesteśmy z tego dumne, ale z drugiej strony, te osoby i tak nas nie kumają, więc niech tłumaczy im to Masłowska i inni”  – to kolejny cytat z OKO.press.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Rozkręcamy slam na Jazdowie! 💖🏳️‍🌈 #stopbzdurom #lgbt #lgbtq🌈

Post udostępniony przez Stop bzdurom! (@stopbzdurom)

6. „Reakcja mediów mnie rozczarowała. O ile po prawicowych mediach nie spodziewałam się za wiele, to zaskoczyło mnie, że tytuły bardziej liberalne poświęciły uwagę samemu aresztowaniu i misgenderingowi, jednocześnie potępiając nasze metody. Ten sam zawód czuję wobec polityków. Poza nielicznymi wyjątkami, większość niby przyznała, że są za prawami osób LGBTQ+, ale tylko póki jesteśmy potulni, grzeczni i cichutko czekamy, aż ktoś łaskawie uzna nas za ludzi. Klasyczne 'Jesteśmy sojusznikami, ale…’. Ważniejsze niż to, że łamane są nasze prawa, po raz kolejny okazała się dyskusja o tym, kto pierwszy był niemiły” – mówi Margot w „Vogue”.

7. Dalsza część wywiadu dla „Vogue”: „Rozbawiło mnie zaskoczenie, jakie wywołała brutalność policji wobec protestujących. Dla nas to nic nowego. Takie sytuacje zdarzają się od lat – jesteśmy spisywani bez powodu, policja nie reaguje na przemoc wobec nas, a chroni homofobiczne ciężarówki. Podczas mojego aresztowania policja zorganizowała specjalny oddział, który miał usunąć protestujących, a policjanci, którzy siedzieli ze mną w samochodzie, nagrywali całą sytuację. Śmiali się z tego, jak brutalne obchodzono się z ludźmi. Przemoc jest na porządku dziennym, a niedawno przybrała na sile”.

8. „Krytyka Polityczna”: „Nasze cele w ogóle nie zakładają zwycięstwa. Jesteśmy mniejszością bez kart przetargowych i kapitału, które pozwolą nam zarządzać sceną polityczną. Naszym celem jest wspólnotowość osób queerowych. Żeby osoby mogły działać, nie wchodząc w gry, które będą je korumpować. Żeby mogły żyć w prawdzie, tak po chrześcijańsku, i szczerze reagować na to, co je spotyka. Jako ruch spodziewamy się rzeczy najgorszych, jeśli chodzi o jakąś finalną perspektywę. Będą nas zabijać. Ale i tak wszyscy umrzemy. Przynajmniej mamy szansę spędzić to życie w otoczeniu osób szczerych, odważnych i wzajemnie się o siebie troszczących”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Mamy się świetnie. Dziękujemy wszystkim za ogromy wsparcia i solidarności – dopiero teraz scrollujemy media, wspaniałe z was mordki. [ https://stopbzdurom.pl/zrzutka & https://stopbzdurom.pl/help-us ] Myślicie, że spanie na dołku nas złamie? Miałyśmy świetne wakacje. Polecamy aresztowe biblioteki (najgorsze lektury na świecie!) i kanapki z wegańskim pasztetem. Weźcie przestańcie zawijać nas z cudzych mieszkań i ulic, to się robi stalkerskie. Po jedną z zatrzymanych psiarskie pojechały 900km na Pogórze Przemyskie i z powrotem. Pozdrawiamy wycieczkowiczów! Odzyskałyśmy sznurówki, stringi, kontrabandowe naklejki i śmieci z kieszeni. Jak pozbieramy to wszystko do kupy, to wrzucimy dłuższego posta o policji i hostelu wypoczynkowym „Dołek”. Dziękujemy wam wszystkim jeszcze raz. Trzymajcie się w tej P*lsce! 🏳️‍🌈🥰 /// #stopbzdurom ENG: We’re doing great. Thank you for your great support and solidarity. Do you think sleeping at the police station will break us? We had a great vacation. We recommend prison libraries (the worst reads in the world!) And sandwiches with vegan pate. Come on, stop calling us from other people’s houses and streets, it’s getting creepy. Thank you all once again. Stay in this P * lska! 🏳️‍🌈🥰 /// @stopthebullshit #lgbt #lgbtq #lgbtpride #lgbtq🌈 #lgbtqia #lgbtqa #lgbt🌈 #lgbtsupport #lgbtrights #lgbtteen #lgbtpride🌈

Post udostępniony przez Stop bzdurom! (@stopbzdurom)

9. „Ja nie działam z myślą, że zwyciężymy. To jest tak naprawdę życie w jakimś skrajnym pesymizmie. Konfrontujemy się z tym, że któregoś dnia ktoś nas zamknie albo zajebie. Naszym celem nie jest dogadanie się prawicą o minimalne warunki do życia. Szkoda naszego czasu. Nigdy nie wygramy gry w licytację, będąc na przegranej pozycji. My naprawdę nie mamy z czego schodzić” – Margot w rozmowie z OKO.press.

10. Na koniec jeszcze raz „Vogue”: „Nie chcę być postrzegana jako męczennica. Lubię to, co robię, jestem szczęśliwa, że mogę działać, mam poczucie sprawczości. Może oberwę za to dzisiaj, ale dzięki temu potem kolejne osoby już nie dostaną, a będą miały odwagę iść dalej”.

Oczywiście zachęcamy was także do przeczytania podlinkowanych wywiadów w całości!

TU I TERAZ