Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy TikTok kopiuje zamysł BeReal? Gigant wprowadza funkcje debiutującej aplikacji.

BeReal w ostatnich miesiącach stał się hitem w branży social mediów. Aplikacja, w której publikujemy zdjęcia wykonane w momencie otrzymania powiadomienia jest już konkurencją dla największych przedstawicieli mediów. Wskazuje na to m.in. naśladownictwo giganta jakim jest TikTok.
.get_the_title().

Firma BeReal ruszyła w styczniu 2020 roku, a jej założycielem jest Francuz Alexis Barreyat, były pracownik GoPro. Aplikacja skupia się na zachęcaniu użytkowników do robienia zdjęć na szybko, w przeciągu dwóch minut od otrzymania powiadomienia w dowolnym miejscu i chwili. Wykorzystywana jest do tego przednia jak i tylna kamera. Możliwe jest powtórzenie zdjęcia oraz opóźnienie wykonania go, jednakże będzie to widoczne dla znajomych. BeReal swoją popularność zdobyła na prawdziwości postowanych zdjęć, których przed udostępnieniem znajomym nie da się edytować.

Aplikacja dotychczasowo znana jedynie pośród francuskich użytkowników, wybiła się po dwóch latach działalności. W 2022 roku osiągnęła liczbę 56 milionów pobrań, a największym rynkiem jej przychodów stały się Stany Zjednoczone.

Nie dziwi więc fakt o narastającej konkurencji ze strony innych przedstawicieli branży social mediów. Pierwszą firmą, która zdecydowała się zareagować na szerzącą się popularność BeReal, stał się TikTok. W zeszłym tygodniu chiński gigant ogłosił nową funkcję o nazwie TikTok Now, która ma działać na podobnych zasadach co francuska aplikacja. Co ciekawe, również Instagram podał informację o testowaniu porównywalnego trybu robienia zdjęć, który przyjąłby nazwę IG Candid Challenges.

Po ogłoszeniu informacji o wprowadzeniu funkcji TikTok Now, firma BeReal wstawiła wymownego tweeta z użyciem tylko jednego emoji. Przedstawiciele TikToka nie zareagowali ani na reakcje francuskiej firmy ani na zarzuty kopiowania zamysłu aplikacji.

Tweet BeReal

BeReal nie zamierza stwarzać sporu pomiędzy firmami. W informacji prasowej przedstawiciele aplikacji napisali, że ich filozofią jest stworzenie szczerego i zabawnego miejsca, w którym ludzie mogą dzielić swoim życiem z przyjaciółmi. Dodatkowo, BeReal ma stać się 'alternatywą dla uzależniających sieci społecznościowych, które napędzają porównania społeczne i przedstawiają życie w celu gromadzenia wpływów’.

OP

TU I TERAZ