Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Data urodzin, imiona dzieci? Tak było kiedyś, zobaczcie jak dziś rodzice wyrażają swoją miłość do dzieci za pomocą tatuaży

– Zgłosiło się do nas ponad 200 rodziców chętnych na wykonanie tatuażu według projektu ich dziecka – mówią organizatorzy Wrocław Tattoo Konwent, który odbędzie się już w najbliższy weekend, 26 i 27 maja, w stolicy Dolnego Śląska.
.get_the_title().

Istnieją różne podejścia do tatuowania ciała. Jedni wybierając wzór, kierując się jedynie aspektem estetycznym, inni chcą, by ich tatuaż miał głębsze znaczenie – określał ich lub upamiętniał ważne dla nich wydarzenie. W salonach tatuażu często spotykamy także rodziców decydujących się na tatuaż nawiązujący do ich pociech. Wraz z rozwojem branży tatuatorskiej w Polsce słabo wykonane podobizny bobasów, czy oklepane motywy wzbogacone o datę urodzenia malucha odeszły do lamusa.

Tatuaż powstały z rodzicielskiej miłości może być niezwykle oryginalny.

Dowodem na to może być choćby rosnąca moda na wykonywania tatuaży zaprojektowanych przez same dzieci. Przykładów na kreatywność w tej materii jest jednak więcej.

Tatuaże inspirowane tematyką dziecięcą to coraz bardziej popularny motyw wśród współczesnych rodziców. Pośród ozdobionych w ten sposób matek i ojców znalazły się takie sławy jak Angelina Jolie, Johnny Depp czy – patrząc nieco bardziej lokalnie – Martyna Wojciechowska. Dla niektórych rodziców tatuaż inspirowany ich dziećmi będzie jedynym wzorem, jakim kiedykolwiek ozdobią swoje ciało, inni uzupełniają nim pokaźną kolekcję tatuaży.

Nietypowe portrety

Wiele osób myśląc o typowym tatuażu dumnego rodzica, wyobraża sobie mniej lub bardziej udany, realistyczny portret dziecka, stworzony na podstawie zdjęcia. Niektórzy miłośnicy tatuażu są w stanie skompletować na swoim ciele cały rodzinny fotoalbum. Nie trzeba jednak podchodzić do tematu tak dosłownie, czego przykładem jest Marcin, który niedawno przyozdobił łydki podobiznami swoich maluchów. Zdecydował się jednak na wzór w rysunkowym stylu tradycyjnym. Co ciekawe, nie prosił nikogo o zaprojektowanie customowego wzoru. Wśród flashy artysty o pseudonimie Ceentaur znalazł motyw przedstawiający laleczki, które przypominały jego trzyletnie bliźniaki. Dodatkowo rysunkowa dziewczynka i chłopiec wyposażeni byli w deskorolkę i deskę surfingową – atrybuty związane z jednymi z jego ulubionych sportów. – Zbyt wiele zbiegów okoliczności, by nie pokusić się o zrobienie sobie takiego tatuażu – twierdzi Marcin.

Imiona zapisane w obrazie

Popularne są również tatuaże z datą urodzenia czy imionami maluchów. Wzory w tej kategorii nie muszą się jednak ograniczać się do cyfr i liter.

Tatuaże Karoliny odnoszą się do etymologii imion jej dzieci: młodszej Ruty i starszego Rocha. Jako pierwsza na przedramieniu Karoliny pojawiła się gałązka ruty – rośliny, która, jak wierzono, posiada magiczne właściwości, odwraca czary i odpędza zło.

Tuż obok znajduje się drugi wzór. – Od strony łokcia mam tatuaż przedstawiający słonia bojowego w zbroi, autorstwa Romana Zarzecznego z Krakowa. Romana poznałam na Wrocław Tattoo Konwent, kiedy szukałam kogoś, kto odnajduje się w stylu rycinowym, bo chciałam, żeby słoń wyglądał jak ilustracja ze starodruku – opowiada Wrocławianka. – Ten tatuaż jest dedykowany mojemu synowi, Rochowi i nawiązuje do jednej z teorii etymologii jego imienia. Perskie słowo „rokh” oznacza właśnie słonia bojowego. Symbolizuje siłę i wytrwałość, której mu życzę. To niejedyne tatuaże rodzinne mamy z Wrocławia. Posiada również nieco surrealistyczny, olschoolowy portret babci autorstwa znanego tatuatora Patryka Hiltona. Z kolei jej mąż zdecydował się na tatuaże stworzone na wzór rysunków ich dzieci.

Dzieciństwo zatrzymane we wzorze

Każdy rodzic kolekcjonuje rysunki swoich dzieci, niezależnie od ich walorów artystycznych. Często matki i ojcowie decydują się zatrzymać tego typu pamiątkę na zawsze przy sobie. Tatuaże na podstawie dziecięcych obrazków to nie tylko wyraz miłości wobec maluchów, ale i gwarancja, że nikt na całym świecie nie będzie miał tak unikatowej ozdoby, zaprojektowanej przez małego artystę. To dziecięca ciekawość i nieograniczona wyobraźnia czynią wzory projektowane przez dzieci niezwykłymi.

Część z tatuaży tego typu to małe arcydzieła. Rodzice tatuują sobie jednak nawet najbardziej abstrakcyjne, pierwsze rysunki czy pierwsze zapisane na kartce zdania.

Często wśród motywów tego typu pojawiają się portrety rodziców. O zainteresowaniu utrwalaniem na ciele dzieł swoich dzieci świadczyć może liczba ponad 200 zgłoszeń do konkursu „Dzieciaki dziarają” organizowanego przez Tattoo Konwent przed poznańską edycją wydarzenia, która odbyła się w marcu. Spośród wszystkich zgłoszonych prac Jury wybrało trzy najciekawsze – potworka, muchę i nieco uproszczony górski krajobraz. Zostały one wykonane za darmo w czasie konwentu. Odpowiedzialne za tatuowanie wzorów artystki wiernie odzwierciedlały każde pociągnięcie kredki. Kolejna edycja konkursu trwała do wtorku 22 maja. Zwycięskie wzory zostaną wykonane na Wrocław Tattoo Konwent, który odbędzie się już w najbliższy weekend, 26 i 27 maja, w stolicy Dolnego Śląska.

Dzieciaki z maszynką w ręku

Wrocław Tattoo Konwent to także niepowtarzalna okazja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, by wziąć do ręki prawdziwą maszynkę i bez konsekwencji spróbować swoich sił tatuując banana na jednym z konwentowych stoisk. Takie próby mogą nawet zaowocować niezwykłą pasją. Istnieją bowiem dzieci, które nie tylko tworzą inspirujące rysunki, ale próbują swoich sił z prawdziwą maszynką i prawdziwym modelem. Przykładem tak uzdolnionego dziecka jest Ezrah Dormon z Panamy, który swoją przygodę z tatuażem zaczął w wieku 11 lat. Zainteresował się nim, obserwując pracę artysty z lokalnego salonu, do którego umówiła się jego mama. Dziś Ezrah pobiera u tatuatora nauki. Zaczynał od wypełniania wzorów kolorem, dziś ma na koncie pierwsze własnoręcznie zaprojektowane i wykonane tatuaże. Specjalizuje się w tradycyjnych motywach takich jak róże, jaskółki, pantery czy rekiny.

TU I TERAZ