Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Doświadcz współczesnej alienacji w Przystani Sztuki przy poznańskim Bałtyku

Polecamy wystawę „Mama I'm Coming Home”, którą można zobaczyć do 4 lipca w Przystani Sztuki, pomiędzy Bałtykiem i Concordia Design w Poznaniu. Sylwester Ambroziak pokazuje tam, kim są „globalne sieroty”, łącząc rzeźbę, animację i dźwięk.
.get_the_title().

Mija już rok od kiedy do użytku oddany został pierwszy projekt holenderskiej pracowni MVRDV w Polsce – biurowiec Bałtyk. Inspirowany jest poznańskim modernizmem, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu – Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Budynek liczy 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej. W maju Bałtyk zdobył jedną z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych w kraju – Bryłę Roku 2017. Dziś w budynku funkcjonują nie tylko biura, ale także m.in.: restauracje, kawiarnia, klub fitness oraz biuro podróży.

Bałtyk, Fot. Juliusz Sokołowski

Intensywnie funkcjonuje także przestrzeń publiczna pomiędzy Concordią Design a Bałtykiem: Przystań Sztuki.

Od samego początku była integralnym elementem całego konceptu, który ma łączyć i kumulować twórczą energię biznesu (Bałtyk) i branży kreatywnej (Concordia), a także być miejscem integrującym różne grupy mieszkańców miasta. Od momentu otwarcia w 2017 roku odbywały się tu: kino plenerowe z przeglądem filmów z krajów nadbałtyckich, spotkania kulinarne, kreatywne warsztaty dla dzieci, wystawy fotografii czy wreszcie: starannie zaprojektowane ekspozycje sztuki współczesnej zmuszającej przechodniów do refleksji. Właśnie dlatego Przystań z biegiem czasu, uwzględniając właściwości tego miejsca, w naturalny sposób zmieniła się w Przystań Sztuki. Jako pierwszą można było tu oglądać wystawę rzeźb artystki Marioli Wawrzusiak „Bestiarium”, a od 24.05 można podziwiać wystawę Sylwestra Ambroziaka „Mama I’m Coming Home”, która potrwa do 4 lipca.

Wystawa Sylwestra Ambroziaka – „Mama I’m Coming Home”

Projekt Sylwestra Ambroziaka łączy rzeźbę, animację i dźwięk. Inscenizacja na pograniczu teatru, sztuk plastycznych oraz filmu zaprojektowana została z uwzględnieniem potrzeb i możliwości przestrzennych Przystani Sztuki.

Wystawa dotyka problemu wykorzenienia i przemocy, których doświadczają ludzie w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Zmuszeni do exodusu i masowych przemieszczeń nieuchronnie doświadczają alienacji. Bolesną konsekwencją nierówności rozwoju ekonomicznego, konfliktów zbrojnych i migracji jest wzrastająca na świecie liczba „globalnych sierot”, które, pozbawione opieki rodzicielskiej, cierpią z powodu samotności i utraty więzi rodzinnych. Centralnym obiektem na wystawie jest „Piaskownica” – przeskalowana klatka mieszcząca rzeźby, która zarówno wpisuje się wizualnie w otaczającą architekturę, jak i organizuje przestrzeń Przystani Sztuki, wytyczając kierunki komunikacyjne. 

Wystawa Sylwestra Ambroziaka – „Mama I’m Coming Home”

Wystawę współtworzy także ok. 40 rzeźb wykonanych z żywicy epoksydowej, akrylowej i masy bitumicznej. Niektóre z nich, dzięki wbudowanym w nie mechanizmom, ożywi ruch i dźwięk.

Swoim kształtem rzeźby nawiązują do pierwotnej sztuki figuratywnej, ale także do embrionalnych form ludzkich. 

Skłaniają przez to do dyskusji o niezbywalnych prawach człowieka, w tym – prawie do egzystencji. Niemowlęca „prostota ducha”, wyrażona w czytelnych znakach, daje szansę na porozumienie, które pozwoli odnaleźć elementarny wymiar komunikacji, jaki spotykamy w zabawie i pierwotnym rytuale. Ale pozwoli także uzmysłowić sobie, jak bardzo niewinność narażona jest na przemoc, wyobcowanie i wykluczenie ze wspólnoty.  W projekcie wykorzystanych jest także pięć filmów wykonanych w technice komputerowej animacji 3d, których projekcje będą odbywały się w specjalnie zaprojektowanych kontenerach.

Wystawa Sylwestra Ambroziaka – „Mama I’m Coming Home”
Wystawa Sylwestra Ambroziaka – „Mama I’m Coming Home”
Wystawa Sylwestra Ambroziaka – „Mama I’m Coming Home”
Wystawa Sylwestra Ambroziaka – „Mama I’m Coming Home”

TU I TERAZ