Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Drony Bayraktar – najsilniejsza broń Ukrainy

Jak wyglądają w akcji?
.get_the_title().

Jedną z najskuteczniejszych broni na wyposażeniu armii ukraińskiej są drony Bayraktar TB2. Za ich produkcję odpowiada turecki koncern zbrojeniowy o nazwie Baykar Makina. Obecnie Ukraina ma do dyspozycji 12 Bayraktarów, lecz minister obrony Ołeksij Reznikow ogłosił, że zamówił dodatkową partię tego uzbrojenia, a dostawa została już zakończona – nie poinformował jednak o szczegółach, tj. o liczbie dronów i ich wariancie. Niemniej w tym roku do Ukrainy miało dotrzeć aż 48 Bayraktarów typu TB2 i być może o tej dostawie jest mowa.

Tureckie drony mają 6,5 metra długości i 12-metrową rozpiętość skrzydeł. Mogą pozostawać w powietrzu bez tankowania przez 27 godzin, zasięg ich lotu wynosi ok. 150 kilometrów i mogą latać na wysokości do 8200 metrów, rozpędzając się do 220 km/h.

Są nie tylko przydatne do zwiadów lotniczych, ale przede wszystkim do niszczenia oddziałów wroga.

Ukraińcy wykorzystują je m.in. do bombardowania kolumn pojazdów, które dopiero zmierzają do walki, zwiększając w ten sposób problemy wroga z zaopatrzeniem i uzupełnieniem wojsk na froncie. Przykładowo w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy zniszczono 180 jednostek sprzętu wojskowego rosyjskiej armii – informował o tym Dmytro Żywycki, szef Obwodowej Administracji Państwowej tego regionu. Wiele nagrań z takich działań można znaleźć w internecie.

Drony wyposażone są w pociski przeciwpancerne MAM-L o zasięgu do 8 kilometrów oraz pociski MAM-C z głowicami uniwersalnymi.

Takie pociski są w stanie przebić 20 centymetrów stali pancernej i razić odłamkami cele do 20 metrów od miejsca uderzenia.

Każdy dron jest w stanie pomieścić cztery pociski tego typu. Ukraina jest tak zadowolona ze zdolności swoich Bayraktarów, że nawet napisano o nich piosenkę.

Drony te mają też trafić do Polski.

W maju 2021 roku podpisano umowę, której przedmiotem jest dostawa 4 zestawów dronów Bayraktar TB2. W skład każdego zestawu wchodzi 6 urządzeń, więc Siły Zbrojne RP będą posiadać 24 takie drony.

Zdjęcie główne: Armija Inform
Tekst: MK

TU I TERAZ