Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Eksperymentalne osiedle Poundbury projektu króla Karola III wkrótce zostanie skończone. Jak wygląda teraz?

Osiedle zaprojektowane pod koniec lat 80. przez będącego wtedy księciem króla Karola III, po niemal 30 latach zostanie w pełni ukończone. Jak Poundbury wygląda teraz? Czy przypomina wizję króla o utopijnym, eksperymentalnym miasteczku?
.get_the_title().

Poundbury znajduje się 3 km od miasta Dorchester, w hrabstwie Dorset w Walii. Oddalone jest od Londynu o 186 km na południowy zachód. Jego plan powstał w 1989 roku, gdy Król Karol III przedstawił pomysł powstania osiedla w książce A Vision of Britain. Ideą Poundbury było rozwiązanie problemów współczesnych miast przy wykorzystaniu założeń nowej urbanistyki.

To nie powinno być kolejne bezduszne osiedle z doczepionym parkiem biznesowym – mówił wtedy książę Karol.

Poundbury miało nawiązywać do angielskiej lokalności, zrzeszając przy tym mieszkańców w klasycznych, brytyjskich zabudowaniach za przystępną cenę.

Osiedle zostało zaprojektowane przez luksemburskiego architekta Leona Kriera, który propagował pomysły nowej urbanistyki. Nurt ten charakteryzował się powrotem do tradycyjnych kompozycji miast, skupiających się wokół centrum czym stawał się najczęściej rynek. Projekty nowej urbanistyki miały być wielofunkcyjne, przesuwając drogi szybkiego ruchu poza centrum, zastępując je strefami dla pieszych.

Poundbury /unsplash.com

Miasteczko miało być przykładem ekologicznego miejsca stawiającego na przemieszczanie się pieszo oraz na rowerze. Wszelkie punkty usługowe oraz handlowe miały znajdować się w zasięgu krótkiego spaceru.

W przeprowadzonym w 2014 roku badaniu, aż 84% dotychczasowych mieszkańców Poundbury było zadowolonych z życia w miasteczku.

Poundbury /unsplash.com

Czy faktycznie przyjęte prawie 30 lat temu założenia Karola III okazały się realne i zostały wprowadzone w życie? Pośród architektów oraz osób odwiedzających Poundbury zdania są podzielone. Miasteczko często określane jest tradycyjnym i wygodnym miejscem zamieszkania. Zdarzają się jednak opinie o zauważalnej sztuczności osiedla i braku charakteru. W Poundbury ukrywane są parkingi oraz drogi, które mogłyby przyczynić się do zepsucia idealnego, zaprojektowanego krajobrazu. Coraz częściej spotykane są również akty wandalizmu. Aktualnie, wartość najtańszych posiadłości wynosi około 120 000 funtów, a najdroższe wille sięgają ceny 1,7 miliona funtów.

Budowa Poundbury ma zostać oficjalnie zakończona w 2025 roku.

OP

TU I TERAZ