Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Erotyzm w kinie. Fascynujące sceny seksu

Przedstawiamy krótkie i jak zawsze subiektywne zestawienie fascynujących filmowych scen seksu.
.get_the_title().

“Erotyka to wszystko to, co ze sfery seksualności biologicznej przeniknęło do naszego życia za pośrednictwem szeroko rozumianej kultury” – Georges Battaile

Kinematografia istnieje od ponad wieku i w zasadzie od samych jej początków twórcy zręcznie wznoszą intymne sceny na kolejny poziom, przesuwają granicę i łamią tabu, tym samym przyciągając i podniecając widownię, a niejednokrotnie bulwersując cenzorów. Za pośrednictwem kultury popularnej, a przede wszystkim kina, seksualność, czyli to, co najbardziej intymne stało się sprawą publiczną.

Sceny łóżkowe są w rękach reżyserów sprytnym narzędziem ekspresji i spontanicznego wyrażania pragnień bohaterów. Dobrze nakręcone, intensywne, czasem zabawne, niekiedy brutalne i naturalistyczne często są mocnym punktem filmów nawet nie najwyższych lotów.

Przedstawiamy krótkie i jak zawsze subiektywne zestawienie fascynujących filmowych scen seksu. Przyjrzyjmy się estetyce seksualnego pożądania wprost ze srebrnego ekranu. Nie potrzeba zbyt wielu słów, wystarczy po prostu obejrzeć te filmy, nawet dla tych krótkich scen.

1. „Fatalne zauroczenie” (1987) reż. Adrian Lyne

Historia zgubnego w skutkach romansu. Niepohamowana namiętność, kuchnia i zlewozmywak. Trudno odnaleźć tę konkretną scenę w zasobach sieci. Warto więc obejrzeć cały film, klasyk gatunku i lat 80. – fascynującą historię przemiany od zmysłowej uwodzicielki do szalonej prześladowczyni. Scena ogromnie apetyczna, film jednak – przestroga.

2. „Wstyd” (2011) reż. Steve McQueen

Bohater zmaga się z uzależnieniem od seksu, stąd film multiplikuje sceny ocierające się nawet o pornografię. Niemniej seks na wielkim oknie hotelowego pokoju wypadł całkiem interesująco.

3. „9 i ½ tygodnia” (1986) reż. Adrian Lyne

Tajemniczy romans i nieokreślona więź między bohaterami to źródło co najmniej kilku niezapomnianych scen. Od kuszących pieszczot kostką lodu, jedzenia wprost z ręki, przez striptease, aż po pełną radości scenę ulicznego seksu w deszczu.

4. „Love” (2015) reż. Gaspar Noe

Scena seksualnego trójkąta jest nakręcona tak zwinnie i dobrze, że jest może czymś odrobinę więcej niż kolejną sceną seksu w tym skądinąd średnim filmie. Scena mieści w sobie napięcie, namiętność i wielką intymność, chociaż wydawać by się mogło, że troje to już tłok.

5. „Mulholland Drive” (2001) reż. David Lynch

Czy Betty i Rita są ze sobą naprawdę? Konwencja, którą przyjmuje dla całego filmu Lynch, w erotycznej scenie bohaterek nie jest tak jednoznaczna. Jest w tym nadal coś sennego, efemerycznego i zapewne to buduje pożądanie.

6. „Ziemia obiecana” (1974) reż. Andrzej Wajda

Żeby zobaczyć scenę, w której Olbrychski i Jędrusik odbywają wyuzdaną schadzkę w powozie, należy sięgnąć do oryginalnej wersji filmu. Andrzej Wajda zdecydował się na usunięcie tego fragmentu ze wznowienia swego dzieła. A szkoda. Seksapil Kaliny Jędrusik jest jak zawsze bezbłędny i nie do podrobienia.

7. „Oczy szeroko zamknięte” (1999) reż. Stanley Kubrick

Niespełnione fantazje małżeńskie, poszukiwanie nowych doznań, niewierność. W tym filmie człowiek nie potrafi pohamować swojej żądzy. Kubrick prowokuje i szokuje.

8. „American Psycho” (2000) reż. Mary Harron

Scena zupełnie jak cały film – zimna i związana z miłością głównego bohatera do samego siebie. Po prostu zerknijcie.

9. „Kochanek” (1992) reż. Jean-Jacques Annoud

Powietrze w tym filmie jest aż gęste od napięcia i erotyzmu. Czasem trudno wręcz złapać oddech. Zmysłowe sceny i namiętność między młodą dziewczyną i nieco starszym od niej mężczyzną są ucztą dla zmysłów. Odtwórczyni głównej roli – Jane March (w trakcie kręcenia filmu miała 16 lat) po premierze stała się obiektem masowego pożądania i fantazji.

Tekst: AT

TU I TERAZ