Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ewolucja graffiti i prace słynnych writerów z całego świata na wystawie w Lublinie

Najwięksi twórcy graffiti z całego świata, unikatowe, specjalnie stworzone prace oraz historia polskiego i światowego graffiti. Tak zapowiada się wyjątkowa wystawa "From the Roots to the Fruits" organizowana z okazji 20-lecia Brain Damage.
.get_the_title().

Ze sztuką graffiti kojarzą się przede wszystkim Stany Zjednoczone, które są jej kolebką. Mało kto wie, że również w Polsce nurt ten praktycznie od początku miał swoich reprezentantów. Co więcej, to właśnie lubelska marka Brain Damage była jedną z niewielu mających tak duży wkład w rozwój i popularyzację graffiti na świecie. Po dwudziestu latach obecności na rynku postanowiła się tym pochwalić w wielkim stylu. Na wystawie organizowanej w Brain Damage Gallery pojawią się, po raz pierwszy w tej części Europy, prace przygotowane przez największych tuzów tej sztuki.
Czas i miejsce wcale nie są przypadkowe, bowiem blisko dwadzieścia lat temu powstał pierwszy w tej części świata, dwujęzyczny magazyn o sztuce graffiti – „Brain Damage”. Na jego łamach przedstawiani byli najciekawsi twórcy i ich dzieła. Tytuł dystrybuowany był m.in. w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy. Warto pamiętać, że czasopismo powstawało naszym kraju.

Potem Brain Damage przerodziło się w pewnego rodzaju ruch społeczny, który do dziś prężnie działa w Lublinie. Jego przedstawiciele współtworzyli takie imprezy jak Meeting of Styles czy Lubelski Festiwal Graffiti. Równolegle do życia powołana została galeria pod szyldem brandu. I to właśnie w jej pomieszczeniach zorganizowana zostanie wystawa poświęcona historii rozwoju graffiti i jego wędrówce od kolejowych bocznic i wagonów po prestiżowe galerie sztuki na całym świecie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną pracę najważniejszych writerów, którzy specjalnie na tę okoliczność przygotowali niepokazywane wcześniej dzieła.

Po raz pierwszy w tej części Europy będziemy mieć szansę obcowania z ludźmi, którzy stworzyli sztukę graffiti – mówi Cezary Hunkiewicz z Brain Damage Gallery. Zapewnia, że prace, które zobaczymy w 90 proc. będą unikatowymi dziełami stworzonymi właśnie na potrzeby wystawy. – A nawet jeśli pojawią się prace, które wcześniej znaliśmy, to będą to dzieła już ikoniczne.

Wśród twórców, których prace pojawią się w Polsce po raz pierwszy znaleźli się m.in. Blade, Daim czy NOC167.

Ogółem na ekspozycji zobaczymy dzieła ponad 20 artystów z całego świata, w tym USA, Finlandii, Szwecji czy Brazylii. Na potrzeby „From the Roots to The Fruits” zbiór swoich szkiców udostępniła także Martha Cooper – fotoreporterka, która znana jest przede wszystkim z dokumentowania nowojorskiej sceny graffiti.
Dodatkowo całość wzbogacona zostanie materiałami audiowizualnymi i zdjęciami. Podczas wernisażu planowana jest także projekcja filmu.

Wystawa czynna jest od 25 listopada do 2 grudnia w Brain Damage Gallery w Lublinie przy Placu Teatralnym 1. Wstęp wolny.

Zdjęcie główne: wystawa „They Call Us Vandals”, archiwum zdjęć z kurierlubelski.pl

TU I TERAZ