Facebook planuje budowę własnego miasteczka

Facebook jest już właścicielem dwóch wiodących sieci społecznościowych, popularnego komunikatora internetowego i systemu płatności cyfrowych. Imperium Zuckerberga może wkrótce poszerzyć działalność o rynek nieruchomości.
.get_the_title().

Facebook planuje budowę miasteczka Willow Park w pobliżu swojej siedziby w kalifornijskim Menlo Park. Projekt, przygotowany we współpracy z Signature Development Group z Oakland, zakłada budowę 1729 mieszkań, supermarketu, apteki oraz innych lokali komercyjnych, a także prawie 400 tys. m2 przestrzeni biurowych dla blisko 7 tys. pracowników Facebooka. Willow Park ma być również wyposażony w szereg atrakcji architektonicznych, w tym podwyższony park w stylu nowojorskiego Highline czy modernistyczny budynek biurowy z dużą szklaną kopułą.

Facebook obiecał, że w miasteczku znajdzie się 120 lokali w centrach senioralnych i 320 tanich mieszkań, choć w Dolinie Krzemowej ze znalezieniem dostępnego cenowo lokum problem mają nierzadko nawet osoby zarabiające rocznie kilkaset tysięcy dolarów.

Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook

Firma Zuckerberga po raz pierwszy złożyła wniosek o przebudowę terenu, na którym działał wcześniej par biurowo-przemysłowy, w 2017 roku.

Obecnie trwa analiza złożonych dokumentów, a zgoda lokalnych władz na realizację projektu może zostać wydana już w najbliższych tygodniach.

Jesteśmy głęboko zaangażowani w ten projekt, chcemy być w Menlo Park dobrym sąsiadem – zapewnia John Tenanes, wiceprezes Facebooka ds. Nieruchomości po tym, jak firma zmieniła swój pierwotny projekt i zapowiedziała plany budowy większej ilości mieszkań kosztem zredukowania powierzchni biurowej. Na decyzję wpływ miały obawy lokalnej społeczności. – Wysłuchaliśmy szerokiego zakresu opinii. Zaktualizowany plan bezpośrednio odpowiada na oczekiwania społeczności.

Pomysł zbudowania przez Facebooka własnej miejscowości spotkał się też jednak z głosami krytyki. Ożywienie popularnej w połowie XX wieku idei firmowych miasteczek może bowiem przyczynić się do dalszego zmniejszenia podaży mieszkań. – Robią więcej niż większość firm, ale większość z tego, co robią, służy tylko im – mówi Patti Fry, była przewodnicząca Miejskiej Komisji Planowania w Menlo Park.

Zdjęcie: Facebook

Miasteczko Willow Park graniczyć będzie z East Palo Alto, dzielnicą zamieszkałą głównie przez czarnoskórych i Latynosów z klasy robotniczej, gdzie dochody pozostają daleko w tyle za zarobkami mieszkańców sąsiednich bogatych enklaw technologicznych.

Wygląda więc na to, że zdominowany przez podziały model będzie kontynuowany.

W 2020 roku Google ogłosił własne plany dotyczące stworzenia miasteczka w ramach miasta San Jose. Miałoby tam zamieszkać nawet do 25 tys. pracowników.

Zdjęcie główne: Facebook / Signature Development Group
Tekst: AD

TU I TERAZ