Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Facebook planuje budowę własnego miasteczka

Facebook jest już właścicielem dwóch wiodących sieci społecznościowych, popularnego komunikatora internetowego i systemu płatności cyfrowych. Imperium Zuckerberga może wkrótce poszerzyć działalność o rynek nieruchomości.
.get_the_title().

Facebook planuje budowę miasteczka Willow Park w pobliżu swojej siedziby w kalifornijskim Menlo Park. Projekt, przygotowany we współpracy z Signature Development Group z Oakland, zakłada budowę 1729 mieszkań, supermarketu, apteki oraz innych lokali komercyjnych, a także prawie 400 tys. m2 przestrzeni biurowych dla blisko 7 tys. pracowników Facebooka. Willow Park ma być również wyposażony w szereg atrakcji architektonicznych, w tym podwyższony park w stylu nowojorskiego Highline czy modernistyczny budynek biurowy z dużą szklaną kopułą.

Facebook obiecał, że w miasteczku znajdzie się 120 lokali w centrach senioralnych i 320 tanich mieszkań, choć w Dolinie Krzemowej ze znalezieniem dostępnego cenowo lokum problem mają nierzadko nawet osoby zarabiające rocznie kilkaset tysięcy dolarów.

Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook

Firma Zuckerberga po raz pierwszy złożyła wniosek o przebudowę terenu, na którym działał wcześniej par biurowo-przemysłowy, w 2017 roku.

Obecnie trwa analiza złożonych dokumentów, a zgoda lokalnych władz na realizację projektu może zostać wydana już w najbliższych tygodniach.

Jesteśmy głęboko zaangażowani w ten projekt, chcemy być w Menlo Park dobrym sąsiadem – zapewnia John Tenanes, wiceprezes Facebooka ds. Nieruchomości po tym, jak firma zmieniła swój pierwotny projekt i zapowiedziała plany budowy większej ilości mieszkań kosztem zredukowania powierzchni biurowej. Na decyzję wpływ miały obawy lokalnej społeczności. – Wysłuchaliśmy szerokiego zakresu opinii. Zaktualizowany plan bezpośrednio odpowiada na oczekiwania społeczności.

Pomysł zbudowania przez Facebooka własnej miejscowości spotkał się też jednak z głosami krytyki. Ożywienie popularnej w połowie XX wieku idei firmowych miasteczek może bowiem przyczynić się do dalszego zmniejszenia podaży mieszkań. – Robią więcej niż większość firm, ale większość z tego, co robią, służy tylko im – mówi Patti Fry, była przewodnicząca Miejskiej Komisji Planowania w Menlo Park.

Zdjęcie: Facebook

Miasteczko Willow Park graniczyć będzie z East Palo Alto, dzielnicą zamieszkałą głównie przez czarnoskórych i Latynosów z klasy robotniczej, gdzie dochody pozostają daleko w tyle za zarobkami mieszkańców sąsiednich bogatych enklaw technologicznych.

Wygląda więc na to, że zdominowany przez podziały model będzie kontynuowany.

W 2020 roku Google ogłosił własne plany dotyczące stworzenia miasteczka w ramach miasta San Jose. Miałoby tam zamieszkać nawet do 25 tys. pracowników.

Zdjęcie główne: Facebook / Signature Development Group
Tekst: AD

TU I TERAZ