Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Facewatch #39 10 polskich DJ-ek i DJ-ów, do których setów warto tańczyć

Są w większości młodzi, choć niektórzy z nich mają już całkiem bogate doświadczenie. To przy ich selekcjach bawią się fani techno i house'u z całej Polski. Poznajcie 10 polskich DJ-ek i DJ-ów, których sety warto sprawdzać.
.get_the_title().

Kto gra w Polsce najlepsze sety? Choć krajowa scena klubowa nie ogranicza się wyłącznie do Warszawy, to jednak stołeczne DJ-ki i DJ-e zdominowali nasze zestawienie. Wszystko dlatego, że to głównie warszawskie lokale przyciągają fanów techno i house’u z całego kraju (i nie tylko). Zatem siłą rzeczy czołówka rozpoznawalnych nazwisk i ksywek skupiała się do tej pory wokół takich miejsc jak Smolna czy obecnie nieczynne 1500m2 i Nowa Jerozolima. O sile Warszawy świadczy też fakt, że wielu uczestników słynnego didżejskiego konkursu BURN Residency to właśnie mieszkańcy tego miasta. Inicjatywa BURN Energy ma na celu odkrywanie największych talentów, a jej finaliści mają okazję nie tylko zaprezentować swoje umiejętności w mekce muzyki elektronicznej Ibizie pod okiem światowych gwiazd sceny klubowej. Główną nagrodą najnowszej edycji BURN Residency 2017 jest także kontrakt o wartości 100 000 euro. Szczegóły konkursu znajdziecie poniżej. Tymczasem przedstawiamy wam wybraną przez nas 10-tkę DJ-ek i DJ-ów, przy których setach warto się bawić.

1. Anja Kraft

Anja Kraft na silnie zmaskulinizowanej scenie klubowej nie pełni roli przysłowiowego kwiatka do kożucha. Wręcz przeciwnie, jej sety charakteryzuje mroczne, deepowe brzmienie. Jedna z najbardziej utalentowanych młodych polskich DJ-ek sama zresztą przyznaje, że jest miłośniczką nurtu progressive i na nim się wychowała. Dodatkowo jej oryginalne selekcje często zahaczają o kawałki eksperymentalne, co świadczy o tym, że Ania przedkłada własną wizję nad sezonowe trendy.

Rozkręcane przez nią imprezy wypełnia hipnotyczny rytm, okraszony lekko przybrudzonym, choć dość melodyjnym brzmieniem (nie ma się czemu dziwić – w końcu Ania wśród swoich inspiracji wymienia m.in. znany z melodii Telefon Tel Aviv).

Do tej pory najczęściej mogliśmy ją usłyszeć w warszawskich klubach Nowa Jerozolima (aktualnie zamknięty) i Smolna – właśnie w tym drugim lokalu Anja zagra w najbliższym czasie, supportując słynną francuską DJ-kę Miss Kittin. Kraft może także pochwalić się występem na zeszłorocznej edycji płockiego festiwalu Audioriver.

2. Truant

Urodził się i wychował w Warszawie, ale kilka lat spędził w Londynie, gdzie poszerzał wachlarz swoich inspiracji. To jeden z niewielu polskich DJ-ów, który może pochwalić się występami obok takich sław, jak Ricardo Villalobos, Jonas Kopp, Joris Voorn, Blawan czy MAGDA (notabene też Polka, ale grająca głównie za granicą). Jest rezydentem warszawskiego klubu Luzztro, pojawia się często w line-upie eventów Smolnej, był także finalistą konkursu BURN Residency 2016. Specjalizuje się w kilkugodzinnych minimalowych i tech house’owych setach, trwających zwykle do wczesnego poranka.

3. Piotr Bejnar

O nietuzinkowości tego DJ-a i producenta świadczy już rozstrzał gatunkowy, jakim odznacza się ciąg inspiracji, do których się przyznaje. Piotr Bejnar do grona ulubionych artystów zalicza takie postaci, jak Jamie Lidell, Aphex Twin czy Henryk Górecki. Jakiś czas temu założył swój label Otake Records (nazwa pochodzi od słów Lecha Wałęsy, które wygłosił po upadku komunizmu – 'Otake Polskę walczyłem’), a znany jest przede wszystkim z unikalnych live-actów, wykraczających poza standardowe granie (do jednego z nich wykorzystywał nawet dźwięk bicia ludzkiego serca).

W swoich kreatywnych występach – jak łatwo się domyślić – sięga po różne gatunki: od techno i house’u, aż po folk.

Jego sety można usłyszeć w znanych klubach nie tylko całej Polski, ale i Europy.

4. Sincz

Sincz w 2014 roku zwyciężył w polskim BURN Residency, dzięki czemu miał okazję zagrać w najlepszych klubach na Ibizie pod okiem takich legend, jak Pete Tong czy Carl Cox.

Swoją przygodę ze światem clubbingu zaczynał bardzo wcześnie, bo już w wieku 14 lat.

Bardzo szybko został rezydentem warszawskiego Tomba Tomba, a wkrótce występował z wieloma znanymi DJ-ami ze świata (m.in. Loco Dice, Mario Bosanov & Vidis, Rodriquez Jr., Ame, Shaun Reeves czy Peter Gelderblom). Jego specjalność to deep house, tech house i techno.

5. Yellen

Pochodzi z Pomorza i to właśnie w Trójmieście stawiała pierwsze kroki na scenie, grając dub, dnb, electro i dubstep. Znakiem charakterystycznym setów Alicji Jelińskiej jest bas; dzisiaj ­ jako członkini kolektywu Electrified (obok Anji Kraft) ­ chętnie sięga po mroczne techno, ale nadal nie szczędzi sobie wycieczek w rejony uk bassu (jest nawet regularnym gościem audycji Basstronomy w Radiu Kampus). Zresztą ­ eklektyzm to fundament jej stylu. Niegdyś można ją było usłyszeć w uwielbianej przez warszawskich klubowiczów – choć już nieistniejącej – Nowej Jerozolimie, teraz uczestniczy w takich akcjach jak Technoranek czy Kobiety zza konsolety. Wkrótce wystąpi w klubie Smolna przed Miss Kittin.

6. Simon Mattson

Polski zwycięzca BURN Residency 2015, niegdyś rezydent słynnego stołecznego klubu 1500m2, a także letniej miejscówki nad Wisłą Temat Rzeka. Nie skupia się na budowaniu popularności, raczej przykłada dużą wagę do rozwijania umiejętności – dzięki temu w ciągu swojej ponad 10-letniej kariery występował obok takich tuzów clubbingu, jak Pete Tong, Oxia, Loco Dice i Nic Fanciulli. W 2015 roku wydał EP-kę z remixami w szybko rozwijającej się frankfurckiej wytwórni Re:Fresh Your Mind (R|Y|M). Jego sety charakteryzuje ciepłe, choć niebanalne house’owe brzmienie.

7. Adam Zasada

Tej postaci z pewnością nie trzeba przedstawiać tym, którzy śledzą polską scenę klubową nawet niezbyt dokładnie.

Adam Zasada jest zwycięzcą BURN Residency 2012 – za sprawą tego sukcesu został rezydentem klubu Cafe Mambo na Ibizie.

Ma na swoim koncie wiele wyróżnień (przez serwis Muno.pl był zaliczany do grona najlepszych polskich DJ-ów), znany jest także jako połowa warszawskiego duetu Dazed. Obecnie częściej usłyszymy jego sety w klubach w Londynie; ich wyróżnikiem jest przeważnie drżący sub bass.

8. Kuba Otłowski

Na scenie klubowej działa od 5 lat, zasłynął jako rezydent klubu Nowa Jerozolimia, jest także założycielem i twórcą projektu AER – serii klubowych eventów w stolicy (odbywały się w kinie studyjnym Luna), na których grali do tej pory znani DJ-e z Polski i Europy. Supportował takich artystów jak LOCO DICE, Dixon czy Fur Coat.

Swój styl określa jako Ethereal Techno – to połącznie linii wypełnionych głębokim basem z ciekawymi melodiami.

Do grona jego ulubionych artystów zaliczają się głównie niemieckie gwiazdy techno: Marcel Dettman czy DJ Koze.

9. Sovinsky

Młody DJ i producent z Warszawy, jeden z rezydentów 1500m2. Sovinsky nie ogranicza się do jednego gatunku, jego sety utrzymane oczywiście w ryzach techno i deep house’u są miksem wielu brzmieniowych inspiracji. Poza graniem, zajmuje się także produkcją.

10. Weiss

Szymon Weiss, znany także jako Elektrische.TV, to chyba najbardziej oryginalny DJ z całej przedstawionej 10-tki. Eksperymentator, ideolog, perkusista. Ostatni singiel 'Banka2′ wydał w Stil vor Talent (Olivera Koletzkiego) i jest tam bodaj pierwszym Polakiem, a na pewno pierwszym producentem, który w SVT inkorporował akustyczne bębny do produkcji techno. Pod własnym nazwiskiem debiutował ponad rok temu albumem ’33 Hours’. Od tamtej pory wydał jeszcze kilka spektakularnych singli, dzięki którym uplasował się wśród 15 najlepszych producentów krajowych (Munocudy 2016), czy zagrał spektakularne koncerty na festiwalowych scenach (m.in. Audioriver 2016).

Twórca soundtracków do filmów (min. dla J. J. Skolimowskich, czy P. Kielara), lub ostatnio – sztuki teatralnej w krakowskim Teatrze Nowym. Serwuje bezkompromisową taneczną elektronikę.

Szczegóły konkursu BURN Residency 2017:

BURN Residency to życiowa szansa dla tych, którzy chcą zrobić karierę, stojąc za konsolą, oraz poznać mekkę muzyki elektronicznej – Ibizę. Nagrodą jest 5-tygodniowy pobyt w jednym z tamtejszych klubów, a dla głównego zwycięzcy programu – dodatkowo kontrakt na 100 000 euro, który będzie inwestycją w jego międzynarodową karierę. W Polsce przewidziano także nagrodę specjalną dla, co najmniej, jednego uczestnika lokalnych finałów, czyli tak zwanego Mix Offa. Spośród piątki DJ-ów rywalizujących na tej imprezie, organizatorzy festiwalu Audioriver wytypują jednego lub więcej artystów, którzy wystąpią w Płocku w ostatni weekend lipca. Zagrają oni na BURN Stage, mieszczącej się na rynku Starego Miasta.

Wchodząc do rodziny BURN Residency, uczestnicy konkursu mają możliwość skorzystania z doświadczenia światowych gwiazd rynku muzycznego. Zeszłoroczny zwycięzca programu – Lollino – został zakontraktowany przez Ask My Management, a także wydaje swój mix w Bedrock, wytwórni Johna Digweeda.

Każdy etap konkursu będzie oceniany przez jury złożone z ekspertów muzycznych oraz DJ-ów o międzynarodowej sławie. Mentorzy i sędziowie BURN Residency to, między innymi: Carl Cox, Pete Tong, John Digweed, Maceo Plex, Steve Lawler, Fatboy Slim, Luciano oraz Jamie Jones. Wszyscy oni poświęcą swój czas, doradzając, w jaki sposób budować muzyczną karierę.

Co zrobić, by zgłosić się do BURN Residency?

Należy załadować swój set na stronie Mixcloud, który jest oficjalnym partnerem programu. Użytkownicy Mixcloud odsłuchując mixy, będą głosować na swój ulubiony. Na tym etapie wszystko zależy od ciebie – twoim zadaniem jest takie promowanie swojego seta, aby przejść do kolejnej rundy konkursu.

Kandydaci, którzy uzyskają największą liczbę głosów, zostaną zaproszeni na imprezę Mix Off, gdzie będą rywalizować z innymi uczestnikami z danego kraju. Pod koniec tego etapu zostanie wyłonionych 26 osób z całego świata, które następnie skonfrontują się na 4-dniowym bootcampie na Ibizie. Do kolejnego etapu konkursu przejdzie 16 uczestników.

Tych 16 szczęśliwców zagra na evencie BURN w jednym z europejskich miast. Dzięki streamowi na żywo na BE-AT.tv ich sety obejrzy cały świat. Następnie polecą oni na Ibizę, gdzie spędzą kolejne 7 dni, uczestnicząc w drugim etapie bootcampu. Jednocześnie będą brać udział w wykładach oraz szkoleniach z mixingu i produkcji.

Ostatecznie na Ibizie pozostanie finałowa trójka – to właśnie ci DJ-e, którym ufundujemy 6-tygodniowy pobyt na wyspie. To wtedy mentorzy wybiorą gwiazdę i zwycięzcę całego programu, którego poznamy na finałowej imprezie na Ibizie.

Aktualności o BURN Residency znajdziesz na oficjalnej stronie: www.BURN.com
oraz https://www.mixcloud.com/competitions/burnresidency2017/

TU I TERAZ