Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Fani SOPHIE napisali petycję do NASA. Chcą, by nowo odkryta planeta nosiła imię artystki

Autorzy petycji zwracają uwagę na uderzające podobieństwo między wyglądem planety a okładką debiutanckiego albumu zmarłej w tragicznym wypadku szkockiej producentki.
.get_the_title().

SOPHIE była jedną z najbardziej przełomowych i nowatorskich artystek na scenie współczesnej muzyki elektronicznej oraz ikoną społeczności LGBT. Współpracowała z takimi gwiazdami jak Madonna, Charli XCX czy Vince Staples. Od czasu jej śmierci w wypadku, do którego doszło w Atenach 30 stycznia, zarówno przedstawiciele świata muzyki, jak i fani starają się uczcić pamięć SOPHIE oraz oddać hołd jej dziedzictwu artystycznemu.

Ogromnym poparciem cieszy się sierowana do NASA petycja, w której fani proszą o nazwanie nowo odkrytej planety imieniem SOPHIE.

Chodzi o planetę znaną obecnie pod nazwą TOI 1338 b, którą w 2019 roku dostrzegł mający wtedy 17 lat Wolf Cukier, stażysta NASA. Powierzchnia planety ma pastelowy gradient – jej kolory przechodzą z bladego fioletu w stonowany róż. Taka paleta barw od razu kojarzy się z okładką nominowanego do nagrody Grammy debiutanckiego (i niestety jedynego) albumu SOPHIE „Oil of Every Pearl’s Un-Insides”.

Według Christiana Arroyo, pomysłodawcy ankiety, nowa planeta doskonale reprezentuje estetyczną wrażliwość artystki.

Inicjator akcji ma nadzieję, że NASA dostrzeże, jak ważna jest ta prośba dla wszystkich fanów SOPHIE, szczególnie tych, którzy widzieli w niej wpływową i aktywną członkinię społeczności LGBT. – (Fani SOPHIE) chcieliby złożyć hołd poprzez upamiętnienie jej imienia w ten sposób, a jej dziedzictwo będzie kwitło przez kolejne lata – dodał Arroyo.

Zdjęcie: djmag.com

Petycja ma również istotny wymiar symboliczny, biorąc pod uwagę przyczynę śmierci artystki. SOPHIE spadła bowiem z dachu po tym, jak wspięła się na niego, aby mieć lepszy widok na pierwszą w roku pełnię księżyca.

Jeśli oglądanie pełni księżyca z najwyższego dostępnego punktu było ostatnim doświadczeniem SOPHIE na tej ziemi, dlaczego nie miałaby ona zostać upamiętniona za pomocą planety na niebie? – zastanawiają się fani artystki.

Zamieszczoną na Change.org petycję podpisało już ponad 80 tys. osób.

Zdjęcie główne: NASA; MSMSMSM
Tekst: AD

TU I TERAZ