Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Festiwal Photaumnales – mroczna turystyka i zatopione drogi

Motywem przewodnim tej edycji festiwalu jest związek fotografii z historią. Photaumnales pokazuje, że do tego tematu można podejść na wiele sposobów. Dla fotografa historia to często uchwycenie pozostałości tego, co już prawie odeszło – jak ma to miejsce w przypadku cyklu o litewskich wioskach czy fotografii mieszkania chorego na Alzheimera.
.get_the_title().

Właśnie rozpoczęła się 15 edycja festiwalu Photaumnales, które tym razem odbędzie się w Beauvais, na północy Francji i potrwa do końca grudnia. W tym roku swoje prace zaprezentuje dwudziestu siedmiu fotografów. Stowarzyszenie Diaphane – organizator festiwalu, od 2015 roku prowadzi program artystycznych stypendiów międzynarodowych dla fotografów. Rezydenci w trakcie zagranicznej wymiany pracują nad konkretnym tematem.

photaumnales

Motywem przewodnim tej edycji jest związek fotografii z historią. Wystawa Photaumnales prezentuje wielość perspektyw podejścia do tego tematu. Historia dla fotografa to często uchwycenie pozostałości tego, co już prawie odeszło – jak ma to miejsce w przypadku cyklu z litewskimi wioskami czy fotografii mieszkania chorego na Alzheimera.

Fotografia i historia łączą się naturalnie w reportażu.

Fotografka Sybille Bergemann pomiędzy 1975 i 1986 rokiem stworzyła cykl dokumentujący budowę komunistycznego parku w NRD, a Li Sung Hua przez kilka lat fotografowała zmieniający się krajobraz Tajwanu.

photaumnales

Wkrótce odejdą
W wyniku migracji, w ciągu ostatniej dekady populacja Litwy zmniejszyła się o 1/6. Już tylko w miastach spotkamy młodych ludzi i związany z nimi kapitał finansowy. Fotograf Tadas Kazakevicius pyta o to, jak długo jeszcze będziemy mogli podziwiać widok wiosek i pól malowniczo rozlanych pomiędzy litewskimi lasami?

photaumnales

Sprzeciw!

U Arnauda Chambona wybór padł na fotografię kącika telewizyjnego. Fotograf spędził pięć miesięcy w szpitalu psychiatrycznym w Clermont w Oise. W tym miejscu udało mu się zmierzyć z trudnościami, jakie są związane z pobytem w takiej placówce. Fotografia stała się dla niego wytchnieniem i szansą na wyrażenie frustracji.

photaumnales
photaumnales

Mroczna Turystyka

Ambroise Tézenas zaprezentował fotografie z cyklu o mrocznej turystyce. Opuszczone miejsca, często naznaczone tragedią, to nieopowiedziana historia, którą można poznać w czasie wypraw spod znaku „dark tourism”.

photaumnales

Spacer

Litewski fotograf Andrej Vasilenko został zaproszony do Beauvais w ramach rezydencji artystycznej, w trakcie której skupił się nad pejzażem francuskich przedmieść.

photaumnales

Pogranicze

Kadry uwiecznione przez Henri Cartier-Bresson’a w 1969 roku zainspirowały fotografa Valerio Vincenzoa do odnalezienia miejsc ze zdjęć i sfotografowania ich na nowo.

Photaumnales
photaumnales

Zabytek

Sybille Bergemann pomiędzy 1975 a 1986 rokiem stworzyła cykl fotografii dokumentujących budowę parku Forum Marx-Engels usytuowanego w dzielnicy Mitte w centrum Berlina. Budowa zlecona na polecenie władz Niemieckiej Republiki Demokratycznej to hołd dla ojców założycieli ruchu komunistycznego.

photaumnales

Somma

W latach 2012 i 2013 w ramach rezydencji Thibaut Cuisset podróżował wzdłuż rzeki Sommy w celu uwiecznienia różnorodności przyrzecznych krajobrazów.

photaumnales

Dziennik Listonosza Li

Sung Hua dokumentuje zmieniający się krajobraz Tajwanu. Interesuje ją przejście od tradycji do nowoczesności. Uwiecznia obrazy prostego, codziennego życia. Na Instagramie, gdzie udostępnia swoje prace, ma już 45 tys. obserwujących.

photaumnales

W cieniu gwiazdy

Katha Kameli działa na styku fotografii, filmu i instalacji. Artystka stara się podkreślić globalną historię zacierania się granic.

photaumnales

So I go there on purpose to cut the nuts

Laetitia d’Aboville dokumentuje życie chorych na Alzheimera. – On, tak jak inni z diagnozą, nie chcieli o niej słyszeć. Na początku zresztą nikomu Alzheimer nie wydaje się chorobą, tylko domeną starości. Wiedziałam, że muszę uchwycić to, co jeszcze istniało. Fotografowałam przedmioty codziennego użytku, upamiętniając Jego stopniowe odchodzenie – mówi fotografka.

photaumnales
photaumnales

photaumnales
photaumnales

photaumnales
photaumnales

Tekst: DL

TU I TERAZ