Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Festiwal teatralny dla 2-latków? Tak, zabierz dziecko do teatru!

W Warszawie trwa festiwal teatralny TAKE PART IN ART, czyli projekt, który ma przybliżyć dzieciom teatr i wszystko z nim związane.
.get_the_title().

Teatr to idealne miejsce do rozwijania dziecięcej wrażliwości i wyobraźni. Długie jesienne i zimowe popołudnia można spędzić inaczej. Zajrzyjcie koniecznie z dziećmi na Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART na warszawską Starówkę. Od września do grudnia 2018 roku na scenie Starej Prochowni można zobaczyć teatry z Włoch, Francji, Słowenii oraz niezależnych artystów i grupy z Niemiec, Holandii i Belgii. W sumie 62 spektakle dla blisko 5 tysięcy małych widzów, w tym 16 bezpłatnych spektakli dla dzieci ze stołecznych żłobków i przedszkoli. Swoją kontynuację będzie miał również program „Laboratorium Teatru”, czyli cykl warsztatów dla nauczycieli zainteresowanych tematyką tworzenia teatru dla najmłodszych.

„Wierzymy, że poszanowanie prawa NAJmłodszych dzieci do kontaktu ze sztuką oraz ich uczestnictwo w procesie artystycznym, realizowane w odpowiedzialny i właściwy sposób, ma ogromne znaczenie dla harmonijnego rozwoju dziecięcej inteligencji emocjonalnej” – mówi pomysłodawczyni projektu Agnieszka Czekierda, dyrektor artystyczna festiwalu.

Co można zobaczyć w najbliższym czasie na Festiwalu? Wybraliśmy dla Was ciekawe przedstawienia, w których mogą wziąć udział nawet niemowlęta – i to czynny. Zapraszamy!

1. Małe Niebieskie i Małe Żółte

Małe Niebieskie i Małe Żółte to najlepsi przyjaciele. Chodzą razem do szkoły i razem się bawią. Pewnego dnia łączą się ze sobą i stają się zielonym. Wracają do domu odmienione, a rodziny ich nie rozpoznają. Małe Niebieskie i Małe Żółte płaczą tak długo, aż wreszcie się dostrzegają. Poprzez dynamiczne współgranie kolorów, dzieci i dorośli stają przed wieloma ważnymi pytaniami na temat innych i samych siebie.

2. WOODPECKER

WOODPECKER to interaktywna instalacja łącząca rzeźbę i muzykę, przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci od 6 miesięcy do 2 lat. Dzieci i ich rodzice mogą słuchać, czuć, grać, zwisać, czołgać się i turlać się po całej instalacji. WOODPECKER oferuje dialog muzyczny przy dźwiękach słowika śpiewającego swą wieczorną pieśń, wchodząc w interakcję z dziećmi. W tej instalacji autorstwa Klankennest radosne, ciepłe, przyjazne i powtarzalne dźwięki, muzyka i ruchy pobudzają i otulają najmłodszych. Woodpecker to koprodukcja stworzona wspólnie z WIELS (Centrum Sztuki Współczesnej w Brukseli). Spektakl z muzyką graną na żywo.

3. Aaipet

Trójwymiarowe przedstawienie z zabawnymi urządzeniami dla wszystkich powyżej 2,5 roku.  Aaipet rozpoczyna dwoje animatorów. Tworzą zwierzęta z balonów i wykonują magiczne sztuczki, wyciągając np. banany z iPadów. Lecz magiczne sztuczki przestają wychodzić, ponieważ iPad zamienia się w złośliwego żartownisia i zakłóca przebieg przedstawienia. W końcu nikt już nie wie, kto kim steruje.

Rozejrzyj się. Prawdopodobnie wszyscy dookoła wbijają wzrok w ekrany swoich smartfonów i wydaje się to zupełnie normalne. Lecz jeśli ktoś ciągle spędza czas przed komputerem, czy może wyrosnąć na samowystarczalnego człowieka? Czy można zachować zdolności intelektualne, jeśli nie trzeba myśleć? Czy iPad czyni świat większym, czy mniejszym? Aaipet to przezabawne widowisko dla najmłodszych, bez zbędnej gadki, za to pełne muzyki, magii i ruchu.

 

TU I TERAZ