Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Film ze współczesnego targu niewolników zaszokował cały świat. Zewsząd płyną wyrazy wsparcia

Ujawnione przez CNN nagranie z Libii wprawia w osłupienie.
.get_the_title().

Często staramy się oszukiwać samych siebie, że współczesny świat jest miejscem nieco lepszym, niż w rzeczywistości. Niestety, spoglądając na nagranie reporterów CNN dokumentujące handel ludźmi w Libii trudno o jakikolwiek optymizm.

Po obaleniu Muammara Kaddafiego północnoafrykański kraj pogrążył się w chaosie, a dodatkowo jest przecież kluczowym przystankiem dla tysięcy migrantów, którzy przez Morze Śródziemne starają się dostać do Europy. Sytuacja ta to istny raj dla przemytników i wszelkich bandytów, którzy wykorzystują, porywają, biją, gwałcą, zmuszają do pracy czy właśnie sprzedają gotowych na wszystko, zmęczonych i zdesperowanych ludzi. Głównie tych z Afryki Subsaharyjskiej.

400, 700, 800 dolarów. Takie ceny padają na zarejestrowanej na wideo aukcji, w trakcie której arabski handlarz proponuje w swojej ofercie 'produkty’ w postaci dużych, silnych chłopców do pracy na roli.

Sama sprzedaż odbywa się w usytuowanych gdzieś na uboczu i oddalonych od centrum miejscach, tak by nie została zakłócona przez niechcianych gości, którzy mogliby przeszkodzić w transakcji.

Jak widać na nagraniu, migranci przetrzymywani są w bardzo dużej liczbie na małej przestrzeni, w skandalicznych, obozowych wręcz warunkach, które również przywołują w pamięci mroczne chwile historii świata. W trakcie rozmowy z dziennikarzami jeden z mężczyzn przyznał, że także był sprzedany i torturowany.

Libijski rząd wszczął już dochodzenie (tylko czy na cokolwiek można tu liczyć?), zaś społeczność międzynarodowa – od Anglii, przez Francję, po Szwecję – solidaryzuje się w sprzeciwie, a w największych miastach organizowane są spontaniczne protesty.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w swoim oświadczeniu dotyczącym wydarzeń w Libii wyznał, że jest wstrząśnięty, a swoje wsparcie dla ofiar procederu, symbolicznymi gestami po zdobyciu bramek, wykazali nawet piłkarze, jak Paul Pogba z Manchesteru United i Cedric Bakambu z Villarreal.

Według danych ponad 45 milionów ludzi na świecie jest ofiarami współczesnego niewolnictwa, przy uwzględnieniu takich aspektów jak zmuszanie do pracy czy właśnie zupełne uprzedmiotowienie i handel. Dokładny raport CNN o sytuacji w Libii, wraz ze wszystkimi informacjami do jakich dotarli reporterzy, znajdziecie tutaj. Jest źle.

Źródła: Huffington Post, Dazed Digital

TU I TERAZ