Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Filmy i seriale do obejrzenia w Święta cz.1.

Skoro mamy już grudzień, sezon świąteczny możemy uznać za otwarty. Proponujemy filmy i seriale, które warto obejrzeć, jeśli lubicie śledzić ulubionych bohaterów małego ekranu w świątecznych dekoracjach albo macie ochotę na sentymentalny powrót do przeszłości i seans ulubionego zimowego filmu z dzieciństwa. Na liście znajduje się też niespodziewana nowość.
.get_the_title().

Jeśli chcesz poczuć popkulturowy klimat Świąt, sięgnij po którąś z poniższych pozycji na naszej liście (proponujemy głównie powrót do lat 80. i 90.):

1. „W krzywym zwierciadle: Witaj, święty Mikołaju” (1989)

Tytuł należy do świątecznej klasyki. Święta rodziny Griswoldów są wyjątkowe pod każdym względem (od wielkości choinki po wysokość premii świątecznej ojca) i mimo że film zbliża się już do 30. urodzin, to wciąż warto go oglądać, nie bacząc na dość czerstwe poczucie humoru, którego nie należy oceniać zbyt surowo, gdy obcuje się z filmem kultowym jakim niewątpliwie jest.

Szczególnie polecamy perfekcjonistom, którzy uwielbiają swoje idealne święta.

2. „Chilling Adventures of Sabrina: A Midwinter’s Tale” (2018)

Świąteczny odcinek przygód Sabriny to miła niespodzianka dla fanów tego całkiem nowego serialu, za którym nie zdążyliśmy się jeszcze stęsknić.

Odcinek specjalny pojawił się na platformie 14 grudnia.

Już teraz Netflix oferuje sporo innych filmów świątecznych, o czym informuje w specjalnej zapowiedzi:

3. „Kevin sam w domu” (1990)

Święta zostały uratowane, ponieważ Polsat potwierdził, że 24 grudnia tradycyjnie wyemituje ulubiony film polskich widzów, czyli „Kevina samego w domu”. Nie do wiary jak mocno ten zbliżający się do 30. urodzin film na stałe wpisał się w polską tradycję bożonarodzeniowego odpoczynku.

Seans „Kevina…” przywodzi na myśl amerykańską tradycję oglądania świątecznej parady w dniu Święta Dziękczynienia albo oglądania w tym dniu przez Amerykanów potyczek footballowych.

4. „Przyjaciele” (1994-2004)

W serialu wyjątkowe były nie tylko odcinki poświęcone Świętu Dziękczynienia, ale także te bożonarodzeniowe. Warte powtórnego obejrzenia są dwa.

Pierwszy nosi tytuł „The One with the Holiday Armadillo” (sezon 7) i w dosyć nietypowy sposób pokazuje związki chrześcijańskiego Bożego Narodzenia i żydowskiego święta Chanuka.

Ross stara się opowiedzieć synowi o tym, jak ważna jest dla niego Chanuka, ale nie jest to łatwe w zderzeniu z popkulturowym znaczeniem wizerunku świętego Mikołaja i innych, świeckich elementów obecnych w życiu ludzi, niezależnie od ich religijnych przekonań.

Drugi świąteczny odcinek nosi tytuł „The One with Christmas in Tulsa” (sezon 9). Chandler musi spędzić święta w pracy i wspomina te, które dotychczas spędzał ze swoimi przyjaciółmi. Wart obejrzenia, zwłaszcza jeśli w czasie świąt będziecie daleko od ludzi, z którymi nie lubicie się rozstawać na dłużej.


Pozostałe odcinki świąteczne „Przyjaciół” to:

Sezon 2, odcinek 9
Sezon 3, odcinek 10
Sezon 4, odcinek 10
Sezon 5, odcinek 10
Sezon 6, odcinek 10
Sezon 8, odcinek 11

5. „Z archiwum X” (1993-)

Odcinek „How the Ghosts Stole Christmas” (sezon 6) jest wyjątkowy na mapie całego serialu, ponieważ nieczęsto zdarzało się, aby agenci Scully i Mulder zmuszeni byli do konfrontacji ze swoimi świątecznymi demonami.

Tym razem trafiają do nawiedzonego domu, gdzie dwójka nietypowych gospodarzy opowiada im o samotności w okresie Świąt.

W kolejnej odsłonie opowiemy o tym, jak różne gatunki filmowe widzą święta Bożego Narodzenia, od animacji po komedię romantyczną.

TU I TERAZ