Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Francuzi dostaną dofinansowanie na naprawę elektroniki domowej

Francja znalazła sposób na to, by namówić obywateli do naprawiania sprzętów, które dotychczas były zwykle wyrzucane.
.get_the_title().

Lepiej naprawiać niż wyrzucać i kupować nowe. To niby prosta prawda, ale w dobie inflacji, trendu zero waste i troski o środowisko naturalne coraz więcej osób przekonuje się, że takie rozwiązania mają sens. Francja chce pomagać swoim obywatelom, którzy decydują się na naprawę elektroniki domowej. 'Prawo Agec’, które weszło w życie 15 grudnia, ma na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz pobudzenie gospodarki cyrkularnej – dzięki niemu Francuzi dostaną dofinansowanie na naprawę domowej elektroniki.

W zależności od rodzaju sprzętu będzie to od 10 do 45 euro.

Tak więc w przypadku ekspresu do kawy będzie to 10 euro, w przypadku pralki – 25 euro, czyli 1/4 kosztów naprawy, a do naprawy laptopa państwo dorzuci 45 euro. Generalnie program obejmie 30 kategorii produktów należących do domowej elektroniki, których nie obejmuje już gwarancja.

fot. Robin Glauser / źródło: unsplash

Specjaliści zajmujący się naprawami będą się mogli ubiegać o oznaczenie QualiRépar, składając stosowny wniosek na stronie internetowej związanej z programem. Dotychczas dostało je 500 zakładów, ale w przyszłości ma ich być nawet 20 tys.

Program ma sprawić, że ilość naprawianej domowej elektroniki we Francji wzrośnie do 2027 roku o 20 proc.

Zmiany są konieczne, bo szacuje się, że dziś na śmietnik trafia aż 60 proc. urządzeń, którym można by było dać drugie życie. Program działać będzie do 2027 roku i przeznaczone zostanie na niego 410 mln euro.

Tekst: NS

TU I TERAZ