Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gorąca dyskusja pod hasłem 'recesja’ na Wikipedii. Nowi użytkownicy nie mogą go edytować

Wystarczyło parę słów Joe Bidena, by anglojęzyczna Wikipedia przeżyła najazd osób chcących edytować jedno z haseł.
.get_the_title().

’Recesja’ to obecnie głośny termin – i trudno się dziwić – niemniej ustalenie jego definicji niekiedy przysparza problemów. Przynajmniej jeśli chodzi o wikipedystów, którzy zajmują się edycją anglojęzycznej wersji największej internetowej encyklopedii.

Gorąca debata rozpoczęła się po słowach prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, który w ubiegłym tygodniu przekonywał, że choć gospodarka kraju ostatnio zwolniła, nie znajduje się on w recesji.

To interesująca logika, zważywszy na fakt, że recesja to właśnie zahamowanie tempa wzrostu gospodarczego, które zwykle wpływa na spadek PKB. Tymczasem z danych rządowego Biura Analiz Ekonomicznych wynika, że w drugim kwartale tego roku amerykański PKB spadł o 0,9 proc. w ujęciu annualizowanym, spadając zresztą po raz drugi z rzędu. A to z kolei oznacza techniczną recesję, choć tego akurat Biuro nie przyznało.

W każdym razie nic dziwnego, że debata na temat tego, czym jest, a czym nie jest recesja, która przetacza się przez Stany Zjednoczone, przeniosła się także na Wikipedię.

Przez cały 2022 rok hasło 'recesja’ było edytowane 24 razy. Tymczasem w ubiegłym tygodniu wikipedyści dobierali się do niego aż 180-krotnie.

Niewątpliwie odbijają się w tym nastroje panujące w kraju. Administrator hasła miał już dość użerania się z ciągłymi poprawkami i zmienił jej status na stronę częściowo zabezpieczoną. Oznacza to, że niezarejestrowani i nowi użytkownicy Wikipedii nie mogą przez jakiś czas wprowadzać w haśle żadnych zmian. Dopiero gdy wojna na edycje trochę ucichnie, hasło będzie mogło być znowu edytowane – tym razem jednak pod okiem doświadczonych wikipedystów.

Tekst: NS

TU I TERAZ