Gorąca dyskusja pod hasłem ‘recesja’ na Wikipedii. Nowi użytkownicy nie mogą go edytować

Wystarczyło parę słów Joe Bidena, by anglojęzyczna Wikipedia przeżyła najazd osób chcących edytować jedno z haseł.
.get_the_title().

‘Recesja’ to obecnie głośny termin – i trudno się dziwić – niemniej ustalenie jego definicji niekiedy przysparza problemów. Przynajmniej jeśli chodzi o wikipedystów, którzy zajmują się edycją anglojęzycznej wersji największej internetowej encyklopedii.

Gorąca debata rozpoczęła się po słowach prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, który w ubiegłym tygodniu przekonywał, że choć gospodarka kraju ostatnio zwolniła, nie znajduje się on w recesji.

To interesująca logika, zważywszy na fakt, że recesja to właśnie zahamowanie tempa wzrostu gospodarczego, które zwykle wpływa na spadek PKB. Tymczasem z danych rządowego Biura Analiz Ekonomicznych wynika, że w drugim kwartale tego roku amerykański PKB spadł o 0,9 proc. w ujęciu annualizowanym, spadając zresztą po raz drugi z rzędu. A to z kolei oznacza techniczną recesję, choć tego akurat Biuro nie przyznało.

W każdym razie nic dziwnego, że debata na temat tego, czym jest, a czym nie jest recesja, która przetacza się przez Stany Zjednoczone, przeniosła się także na Wikipedię.

Przez cały 2022 rok hasło ‘recesja’ było edytowane 24 razy. Tymczasem w ubiegłym tygodniu wikipedyści dobierali się do niego aż 180-krotnie.

Niewątpliwie odbijają się w tym nastroje panujące w kraju. Administrator hasła miał już dość użerania się z ciągłymi poprawkami i zmienił jej status na stronę częściowo zabezpieczoną. Oznacza to, że niezarejestrowani i nowi użytkownicy Wikipedii nie mogą przez jakiś czas wprowadzać w haśle żadnych zmian. Dopiero gdy wojna na edycje trochę ucichnie, hasło będzie mogło być znowu edytowane – tym razem jednak pod okiem doświadczonych wikipedystów.

Tekst: NS

TU I TERAZ