Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Greta Thunberg zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla

„Pomimo młodego wieku, ciężko pracowała, aby politycy otworzyli oczy na kryzys klimatyczny” – napisali w uzasadnieniu duńscy posłowie.
.get_the_title().

17-letnia aktywistka klimatyczna już po raz drugi zgłoszona została do Pokojowej Nagrody Nobla. Kandydatury do tej nagrody przyjmowane były do 1 lutego. Norweski Komitet Noblowski upublicznia nazwiska nominowanych osób dopiero po upływie 50 lat od zgłoszenia.

Jednak faktem, że ktoś został zgłoszony, zwykle chwalą się sami zgłaszający. W przypadku Grety Thunberg byli to duńscy posłowie z Partii Lewicy.

„Greta Thunberg jest działaczką na rzecz klimatu, a głównym powodem, dla którego zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla, jest to, że pomimo młodego wieku, ciężko pracowała, aby politycy otworzyli oczy na kryzys klimatyczny” – napisali w liście do Norweskiego Komitety Noblowskiego posłowie Jens Holm i Hakan Svenneling.

Greta Thunberg została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla także w ubiegłym roku – wówczas była to zasługa posłów z norweskiej Socjalistycznej Partii Lewicy.

Wówczas to wyróżnienie otrzymał premier Etiopii Abiy Ahmed Ali – Komitet Noblowski docenił jego działania na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, zwłaszcza między Etiopią a sąsiadującą z nią Erytreą. Czy w tym roku młoda aktywistka klimatyczna zostanie nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla? Przekonamy się 10 grudnia.

Tekst: NS

TU I TERAZ