Greta Thunberg zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla

„Pomimo młodego wieku, ciężko pracowała, aby politycy otworzyli oczy na kryzys klimatyczny” – napisali w uzasadnieniu duńscy posłowie.
.get_the_title().

17-letnia aktywistka klimatyczna już po raz drugi zgłoszona została do Pokojowej Nagrody Nobla. Kandydatury do tej nagrody przyjmowane były do 1 lutego. Norweski Komitet Noblowski upublicznia nazwiska nominowanych osób dopiero po upływie 50 lat od zgłoszenia.

Jednak faktem, że ktoś został zgłoszony, zwykle chwalą się sami zgłaszający. W przypadku Grety Thunberg byli to duńscy posłowie z Partii Lewicy.

„Greta Thunberg jest działaczką na rzecz klimatu, a głównym powodem, dla którego zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla, jest to, że pomimo młodego wieku, ciężko pracowała, aby politycy otworzyli oczy na kryzys klimatyczny” – napisali w liście do Norweskiego Komitety Noblowskiego posłowie Jens Holm i Hakan Svenneling.

Greta Thunberg została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla także w ubiegłym roku – wówczas była to zasługa posłów z norweskiej Socjalistycznej Partii Lewicy.

Wówczas to wyróżnienie otrzymał premier Etiopii Abiy Ahmed Ali – Komitet Noblowski docenił jego działania na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, zwłaszcza między Etiopią a sąsiadującą z nią Erytreą. Czy w tym roku młoda aktywistka klimatyczna zostanie nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla? Przekonamy się 10 grudnia.

Tekst: NS

TU I TERAZ