Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Hiszpania wprowadza obowiązkowe szkolenia dla właścicieli psów. To część nowej ustawy o dobrostanie zwierząt

Od teraz mieszkańcy Hiszpanii nie będą mogli posiadać więcej niż pięciu zwierząt domowych.
.get_the_title().

Hiszpanie posiadają ponad 29 mln zwierząt domowych, większość z nich to psy. Jednocześnie każdego roku porzucanych jest około 300 tys. Nowa ustawa o dobrostanie zwierząt, która przyjęta została w ubiegły piątek, pomoże w rozwiązaniu tego problemu. Celem ustawy jest walka ze złym traktowaniem i porzucaniem zwierząt, a zasady, które się na nią składają, są niezwykle rygorystyczne. Za znęcanie się nad zwierzętami będzie można teraz trafić do więzienia na ponad rok, a za zabicie zwierzęcia domowego – nawet na 3 lata.

Kary finansowe przewidziane w ustawie wynoszą z kolei od 500 do aż 200 tys. euro – w zależności od przewinienia.

Ustawa zakazuje używania kolczatek, obroży elektrycznych i przywiązywania zwierząt do poruszających się pojazdów mechanicznych. Również wykorzystanie zwierząt w cyrku jest zabronione (choć tego już wcześniej zakazywały osobne ustawy).

fot. Alvan Nee/unsplash

Sprzedaż zwierząt domowych przez internet nie będzie już możliwa, podobnie jak sprzedaż komercyjna psów, kotów i fretek. Zwierzęta, w wieku poniżej 4 mies., będzie można kupować wyłącznie w certyfikowanej hodowli lub je adoptować. Właściciele psów będą musieli natomiast ukończyć obowiązkowy kurs szkoleniowy online, obowiązkowe będzie także od teraz ubezpieczenie psów.

Zwierzęcia nie będzie można zostawić bez opieki na dłużej niż trzy dni pod rząd – chyba że mówimy o psie, wówczas na nie dłużej niż 24 godziny.

Psy i koty w dalszym ciągu będzie można zostawiać na tarasach czy balkonach, ale obecnie wprowadzone zostało ograniczenie czasowe. Zamykanie zwierząt samych w samochodach lub inne narażanie ich na szkodliwe działanie temperatury zostało zakazane, podobnie jak przywiązywanie psa na przykład pod sklepem. Określono także maksymalną liczbę zwierząt domowych, które można posiadać – pięć. Uśpienie zwierzęcia ze względu na brak miejsca czy złą sytuację ekonomiczną stało się nielegalne. Koty, które nie zostaną zarejestrowane jako hodowlane, będą musiały zostać wysterylizowane przed ukończeniem 6 miesięcy, a mikrochipy są obowiązkowe. Szczegółowych zmian jest więcej – jak widać hiszpański rząd wziął się na poważnie za dobrostan zwierząt. Jednak niepokój obrońców praw zwierząt budzi fakt, że ustawa nie wzięła wcale pod uwagę walk byków ani polowań z udziałem psów.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Manja Vitolic/Unsplash

TU I TERAZ