Hiszpania zakazuje palenia na plażach

Niedopałki należą do najpowszechniejszych śmieci na europejskich plażach.
.get_the_title().

Przyzwyczajamy się do tego, że palenie jest zakazane w coraz większej liczbie miejsc. Powoli zapominamy już, że w pociągach jeszcze nie tak dawno temu były przedziały dla palących, a brak palarni w lokalu nie przysparza już o palpitacje serca nawet najbardziej zagorzałych palaczy.

Jednak Hiszpania poszła ostatnio o krok dalej, zakazując palenia na plażach w całym kraju. To pierwszy kraj w Europie, który podjął taką decyzję.

Od tej pory każda osoba, która zostanie przyłapana na paleniu na hiszpańskich plażach, musi liczyć się z grzywną w wysokości aż 2 tys. euro.

fot. Xurxo Lobato / źródło: Getty Images

Według Europejskiej Agencji Środowiska to właśnie niedopałki są jednym z najpowszechniejszych śmieci zalegających na plażach. Tymczasem szkodzą one środowisku nawet bardziej niż cieszące się złą sławą słomki. Rozkładając się, tworzą mikroplastik, a zawarte w nich toksyny przenikają do gleby i wody. Istnieje także duże ryzyko, że zostaną połknięte przez mieszkańców wody i ptaki. Do tego – ze względu na niewielkie rozmiary – naprawdę trudno się je zbiera.

Co ciekawe, nowa ustawa to propozycja samych obywateli Hiszpanii – została ona uchwalona po tym, jak złożyli oni petycję podpisaną przez 280 tys. osób.

Podobny zakaz funkcjonuje już na Sardynii oraz na niektórych plażach na południu Francji.

Tekst: NS

TU I TERAZ