Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Hiszpańskie zwierzęta domowe będą traktowane przy rozwodach podobnie jak dzieci

Wprowadzona do hiszpańskiego prawa zmiana zwraca uwagę na dobro zwierząt domowych w przypadku rozwodu lub rozstania ich właścicieli.
.get_the_title().

Podobne rozwiązanie wprowadzono już wcześniej we Francji i w Portugalii. Zobowiązuje ono sędziów do traktowania zwierząt domowych jako istot czujących, a nie przedmiotów należących do danej osoby.

Teraz sędzia musi określić, z którą osobą zwierzę będzie radzić sobie lepiej, biorąc za priorytet jego dobrostan.

Osoba, która jest w lepszej sytuacji finansowej lub której została przyznana opieka nad dziećmi, ma więc większe szanse na dostanie opieki nad zwierzętami domowymi. Wcześniej przewagę miał ten z partnerów, który zarejestrował zwierzę przy adopcji czy zakupie.

Zwierzęta są częścią rodziny i kiedy rodzina decyduje się na separację, los zwierzęcia musi być regulowany z taką samą wagą jak los innych członków rodziny – tłumaczy prawniczka Lola Garcia.

Zdjęcie: Jamie Street / Unsplash

W październiku sędzia w Madrycie przyznał wspólną opiekę nad psem parze, która starała się o orzeczenie sądu wskazujące, z kim zwierzę powinno pozostać po rozstaniu. Pies spędza więc na przemian po miesiąc z każdym z nich. Byli partnerzy są w takim samym stopniu prawnie odpowiedzialni za pupila.

Reforma ta jest zapewne pierwszym krokiem z serii nadchodzących zmian prawnych regulujących relacje ludzi ze zwierzętami. Pomoże w zmniejszeniu liczby zwierząt porzuconych lub źle traktowanych.

Hiszpański lewicowy rząd koalicyjny planuje wprowadzenie dalszych rozwiązań w celu wzmocnienia praw zwierząt, w tym zakazu występów dzikich zwierząt w cyrkach i sprzedaży zwierząt domowych w sklepach.

Jednocześnie jednak hiszpańskie społeczeństwo pozostaje spolaryzowane w kontekście tradycyjnych walk byków. Ten spór o prawa zwierząt prawdopodobnie nie zostanie rozwiązany w najbliższej przyszłości.

Zdjęcie główne: Eric Ward / Unsplash
Tekst: AD

TU I TERAZ