Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Holandia zezwoli na eutanazję dzieci poniżej 12 roku życia

W ubiegłym roku w Holandii eutanazji poddało się ponad 8,7 tys. osób.
.get_the_title().

Holandia była pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował eutanazję. Miało to miejsce ponad 20 lat temu, choć te zabiegi były w kraju otwarcie praktykowane od ponad 50 lat. W 2022 roku dokonano tam ponad 8,7 tys. zabiegów eutanazji, większość w przypadku osób chorych na raka i tylko raz w przypadku osoby poniżej 18 roku życia.

Dotychczas możliwa była eutanazja nieuleczalnie chorych niemowląt, jednak prawo zakazywało wykonania zabiegu wśród osób od 1 do 12 roku życia.

Holenderscy pediatrzy od lat domagali się rozszerzenia eutanazji także na nie. Teraz rząd przychylił się do ich próśb.

Holenderski minister zdrowia Ernst Kuipers podkreślił jednak, że eutanazja będzie możliwa tylko w przypadku tych dzieci 'które cierpią na tak poważną chorobę lub zaburzenie, że ich śmierć jest nieunikniona i można się jej spodziewać w przewidywalnej przyszłości’. Dotyczy to bardzo niewielkiej grupy osób w wieku od 1 do 12 lat, w przypadku których trudno mówić o wyzdrowieniu, a opieka paliatywna nie przynosi pożądanych skutków.

Szacuje się, że będzie to dotyczyć około 5-10 rocznie.

’Koniec życia dla tej grupy jest jedyną rozsądną alternatywą dla nieznośnego i beznadziejnego cierpienia dziecka’ – napisał w oświadczeniu holenderski rząd.

Tekst: NS

TU I TERAZ