Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Holendrzy protestują przeciwko kryzysowi mieszkaniowemu

Ostatni znaczący protest w tej sprawie odbył się w Holandii w latach 80. Teraz sytuacja na rynku mieszkaniowym jest jednak znacznie gorsza.
.get_the_title().

Znalezienie mieszkania w Holandii nie jest proste. Ceny zostały wywindowane, a na lokale socjalne trzeba czekać naprawdę długo. Do tego, jak szacują eksperci, w kraju brakuje niemal 300 tys. mieszkań. W ciągu dekady liczba osób w kryzysie bezdomności wzrosła dwukrotnie. Tysiące studentów, którzy przyjechali do Holandii z innych krajów, nie mają stałego miejsca zamieszkania – i trudno nawet oszacować, ilu osób dotyczy ten problem. Squatting został zdelegalizowany w 2010 roku, mimo że pustostanów oczywiście nie brakuje.

Tak źle pod tym względem nie było aż od czasów II wojny światowej. Nic dziwnego, że Holendrzy mają już dość.

W niedzielę w Amsterdamie odbył się protest przeciwko kryzysowi mieszkaniowemu i polityce mieszkaniowej państwa, w którym wzięło udział 15 tys. osób. Ostatni protest w tej sprawie odbył się w Holandii w latach 80. Opór społeczny był wówczas większy, choć obecnie sytuacja jest znacznie gorsza.

Niedzielny protest wsparło ponad 200 różnych organizacji – związki zawodowe, organizacje lokatorskie, a także partie polityczne.

Organizatorzy domagają się od państwa poważnego potraktowania sprawy kryzysu mieszkaniowego. Zaznaczają także, że niezbędny jest ruch działający na rzecz sprawiedliwości mieszkaniowej w kraju.

Potrzebujemy ludzi do lokalnej mobilizacji w swoich społecznościach, na poziomie miasta, gminy, a także krajowym. Jeśli uda nam się zmobilizować na wszystkich tych poziomach, możemy wreszcie zakończyć kryzys mieszkaniowy – mówi Abel Heijkamp, ​​działacz organizacji Bond Precaire Woonvormen, która pomaga ludziom żyjącym w niepewnych warunkach. Niedzielna manifestacja to dopiero początek – 17 października Holendrzy będą protestować w tej sprawie w Rotterdamie.

Zdjęcie główne: Daily Advent
Tekst: NS

TU I TERAZ