Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Igrzyska Olimpijskie w Tokio mogą zostać odwołane z powodu koronawirusa

Byłaby to pierwsza odwołana najważniejsza sportowa impreza na świecie od... 1940 roku i drugiej wojny światowej.
.get_the_title().

Tokio 2020, Pekin 2022. Biorąc pod uwagę coraz większą globalną panikę związaną z koronawirusem, trzeba przyznać, że areny najważniejszych letnich i zimowych sportowych imprez czterolecia dobrano wyjątkowo niefortunnie. Każdemu sympatykowi sportu z pewnością choć raz przeszło przez myśl, że wirus może bardzo skomplikować organizację igrzysk, jednak gdy o możliwości odwołania imprezy mówi już były wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i eks-głównodowodzący Światowej Agencji Dopingowej, to obawy przyjmują niestety naprawdę realny wymiar. A właśnie taki scenariusz dopuszcza Dick Pound.

Jeśli wirus wciąż będzie zbyt groźny, by bezpiecznie przeprowadzić Igrzyska Olimpijskie w Tokio, te mogą zostać odwołane. Nie przeniesione, ani odłożine w czasie, tylko odwołane – mówi.

Według niego ostateczna decyzja dotycząca losów eventu, którego start pierwotnie zaplanowano na 24 lipca, musi zapaść do końca maja. Później nie udałoby się już podopinać wszystkich kwestii organizacyjnych, których w związku z igrzyskami jest bardzo wiele. – Kluczowe sektory związane są między innymi z funkcjonowaniem Wioski Olimpijskiej, właściwą troską o bezpieczeństwo i ochronę gości oraz sportowców, cateringiem i zapleczem żywnościowym czy hotelami – dodaje Pound.

fot. japantoday.com

Przypomnijmy, że tylko we wtorek (25.02) w miejscowości Chiba, gdzie zaplanowano między innymi olimpijskie zmagania w taekwondo czy szermierce, wykryto trzy nowe przypadki zarażenia koronawirusem.

Póki co do 15 marca pauzuje też japońska liga piłkarska, zaś 22 lutego nie odbył się trening dla 80 tysięcy wolontariuszy zaangażowanych w projekt Tokio 2020. I zapewne szybko się nie odbędzie – jak na razie uznano, że odczekać trzeba co najmniej 2 miesiące.

Igrzyska olimpijskie w ich nowożytnej historii odwoływano tylko z powodu wojny. Co ciekawe i zakrawające o pewną złośliwość losu, ostatni raz (1940 rok) stało się to właśnie, gdy na pierwotnego gospodarza wybrano… Tokio. Pozostaje trzymać kciuki, by sytuacja zaczęła się uspokajać, choć biorąc pod uwagę dotychczasową dynamikę zakażeń, niestety trudno pozostać tu optymistą. Sądzicie, że igrzyska w Tokio się odbędą?

Tekst: WM

TU I TERAZ