Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak pomóc zwierzakom w trakcie fali upałów?

Kilka praktycznych porad na to, jak zapewnić nieco ulgi naszym pupilom w najbardziej gorące dni.
.get_the_title().

Przechodząca właśnie przez Polskę fala upałów to dla wielu osób prawdziwa mordęga. Warto jednak pamiętać, że w takich warunkach bardzo męczą się także zwierzęta. Jak odpowiednio dbać o naszych domowych pupili, gdy z nieba leje się żar? Oto kilka ważnych wskazówek.

1. Psy

Organizacja Blue Cross podkreśla, że psy nie potrafią oddawać ciepła poprzez skórę, tak jak ludzie, w związku z czym chłodzą się poprzez głośne dyszenie, a także przez łapy. W zdecydowanie gorszej sytuacji są czworonogi z dłuższym futrem, a przegrzanie może mieć bardzo przykre konsekwencje – włącznie z udarem cieplnym. Jak temu zapobiec?

Nasz pupil powinien mieć stały dostęp do wody, zaś na spacery – w miarę możliwości – w najgorętsze dni powinniśmy z nim wychodzić w godzinach porannych i wieczornych.

Jeśli zauważymy u czworonoga niepokojące objawy, powinniśmy usytuować go w chłodnym miejscu (najlepiej z przeciągiem) i delikatnie zwilżać futro wodą, ale nie bardzo zimną, kontaktując się oczywiście z weterynarzem.
Absolutnie nie należy też zostawiać psów (ANI ŻADNYCH INNYCH ISTOT ŻYWYCH) w rozgrzanym samochodzie, bo może mieć to opłakane skutki.

2. Koty

Różne gatunki kotów w inny sposób reagują na nadmiar ciepła. Agencja Very Important Pets zwraca uwagę, że zwłaszcza te o bardziej bladym kolorze są narażone na oparzenia słoneczne, które, w najgorszym wypadku, mogą prowadzić nawet do raka skóry.

Szczególnie wrażliwe są uszy, nos i miejsca słabo pokryte sierścią.

Wielu właścicieli pozwala swoim czworonogom na swobodne wędrówki w upalne dni, jednak zalecane jest, by w czasie największego skwaru – od godziny 11.00 do 15.00 – trzymać je w domu. Pomocne może się też okazać lekkie przystrzyżenie gęstego futra podopiecznemu. Kota można bez obaw chłodzić wilgotnym ręcznikiem.

3. Chomiki, myszy, świnki morskie, szczury

Jeśli trzymamy na co dzień gryzonia w plastikowej bądź szklanej klatce, trzeba pamiętać, że temperatura wewnątrz niej może być dużo wyższa niż w pomieszczeniu.

Nie musimy chyba dodawać, jaką torturą jest to dla bogu ducha winnych zwierzątek w upalne dni. Należy pilnować, by ich domek nie był wystawiony bezpośrednio na promienie słoneczne (np. na parapecie), a dodatkowo warto postawić go np. na kamieniu bądź kafelkowanej podłodze w zacienionym miejscu. Temperaturę wewnątrz obniży też włożenie do środka płytki ceramicznej. Ciekawe porady znajdziecie na blogu Hammysworld. No i podstawa – woda zawsze musi być uzupełniona.

4. Płazy i gady

Opieka nad wężami czy jaszczurkami wymaga stałego pamiętania o tym, że ze względu na ich zmiennocieplność należy bardzo dbać, by nie odczuwały termicznego dyskomfortu. Jeśli temperatura w domu poszybuje do góry, ochłodzić egzotycznych lokatorów można przy pomocy wody bądź małego wiatraczka. Sprawdzi się także podłożenie ceramicznej płytki (jak w przypadku gryzoni) oraz usytuowanie gdzieś w pobliżu butelki zmrożonej wody.

5. Rybki

Także poziom ciepła w akwarium może niestety bardzo wzrosnąć w trakcie upałów.

Warto wyłączyć więc w takich chwilach podgrzewacze, o czym piszą specjaliści ze strony tropicalfishsite. Oprócz delikatnego zredukowania standardowej temperatury wody, ciekawym pomysłem na danie rybkom nieco oddechu jest też położenie pod akwarium torebek z lodem.

Nie wolno zapominać również o wzmożonej trosce o hodowane w domu ptaki i zapewnienie komfortowych warunków zwierzętom gospodarskim.

Tekst: WM
Źródło: Independent

ZDROWIE