Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak Śliwka w kompot, czyli polscy ilustratorzy interpretują znaki Karola Śliwki

Już dziś w gdyńskim Centrum Designu wernisaż wystawy z serii „Śliwka razy 3”, która w całości jest poświęcona twórczości wybitnego polskiego projektanta.
.get_the_title().

Karol Śliwka jest jednym z najważniejszych polskich projektantów grafiki użytkowej. Podczas swojej przeszło 60-letniej kariery stworzył setki znaków graficznych, z których wiele funkcjonuje do dzisiaj (m.in. PKO, Instytut Matki i Dziecka, WSiP). Artysta starał się, aby każdy znak był metaforyczną opowieścią, pozostającą na długo w wyobraźni odbiorcy.

Wystawa „Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce” jest próbą przetestowania wyobraźni polskich ilustratorów, a także połączeniem dwóch historycznie odległych epok projektowania graficznego i ilustracji.

Portret Karola Śliwki autorstwa Patryka Hardzieja

Ilustratorzy zostali poproszeni o autorskie interpretacje poszczególnych znaków mistrza.

Zadanie niełatwe, ponieważ prostota użytkowej formy symbolu graficznego bardzo często stoi w sprzeczności ze swobodą, kolorystyką i dynamiką ilustracji. Wystawa pokazuje, że nawet poprzez zmianę kontekstu oraz środków wyrazu, dobre logo zachowuje swoje cechy i jest w stanie funkcjonować w dowolnej formie. Pokazuje także różnorodność, inwencję twórczą i kreatywność polskich ilustratorów, którzy swobodnie ale z rozwagą bawią się nieśmiertelnymi formami wykreślonymi dziesiątki lat temu przez Karola Śliwkę.

Fragment pracy Patrycji Podkościelny
Fragment pracy Pawła Jońcy

Uczestnicy wystawy: Karol Banach, Michał Bednarski, Katarzyna Bogucka, Bartosz Bojarczuk, Patryk Hardziej, Gosia Herba, Paweł Jońca, Bartosz Kosowski, Agata Królak, Alek Morawski, Ola Niepsuj, Patrycja Podkościelny, Jacek Rudzki, Dawid Ryski, Beata Śliwińska.

Kurator wystawy: Patryk Hardziej

Organizator: Gdynia | PPNT Gdynia | Centrum Designu

Kiedy? Od 06.04 do 30.05.2018 | codziennie oprócz świąt godz. 10:00-18:00
wernisaż: 06.04 godz. 18:00

Gdzie? PPNT Gdynia | Centrum Designu

Więcej informacji na Facebooku „Śliwka razy 3” i na stronie wydarzenia.

TU I TERAZ