Jak zachęcić Polaków do czytania książek? Ciekawe inicjatywy z ostatnich dni

Papierowe książki wcale nie muszą odejść do lamusa.
.get_the_title().

Polacy czytają bardzo mało albo nie czytają wcale. Niedawno opublikowane przez Bibliotekę Narodową dane ukazały skalę problemu – aż 63 proc. Polaków w ciągu roku nie przeczytało ani jednej książki! W wolnym czasie naród chętniej oddaje się innym, lżejszym rozrywkom. Jeżeli już ktoś czyta, to najczęściej na elektronicznym czytniku e-booków.

Jak zatem w tych ciężkich czasach mają sobie poradzić tradycyjne papierowe książki?

W ostatnich dniach pojawiły się dwie ciekawe inicjatywy branży wydawniczej, które przykuły naszą uwagę. Pierwszą z nich jest akcja promująca najnowszy thriller Andrew Mayne’a “Naturalista”, w którą zaangażował się Marcin Dorociński.

Reklamuje ją krótki spot, w którym aktor, przy akompaniamencie muzyki znanej z filmów i seriali o seryjnych mordercach, chodzi po lesie, szukając idealnego miejsca, aby ukryć egzemplarz powieści.

Kampania przygotowana przez Wydawnictwo W.A.B. tego właśnie dotyczy – odnalezienia 16 książek w 16 polskich lasach.

Osoby, które je znajdą, zostaną nagrodzone wszystkimi thrillerami i kryminałami, jakie wydawnictwo wyda w 2019 roku.

Źródło: Onet Kultura

Szczęśliwi znalazcy wejdą w posiadanie nie tylko wciągającego “Naturalisty”, ale także innych powieści z tego gatunku. Warto zatem odważyć się wejść do jednego z lasów. Listę miejscowości z lasami i współrzędnymi znaleźć można tutaj.

Źródło: Pinterest

Drugą interesującą inicjatywą jest Book Truck – hybryda biblioteki na kółkach i modnego lokalu gastronomicznego typu food truck. Book Truck działać będzie na terytorium Dolnego Śląska, gdzie dotrze do małych miejscowości, które nie mają dostępu do księgarni czy biblioteki.

Poza sprzedażą książek i wyśmienitej kawy, w Book Trucku organizowane będą też liczne wydarzenia kulturalne, takie jak spotkania z autorami, kameralne koncerty, pokazy filmów oraz różnorakie warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Book Truck w ciągu roku mógłby odwiedzić od kilkudziesięciu do kilkuset małych miejscowości i wsi, szerząc kulturę, wiedzę i rozrywkę na wysokim poziomie.

Źródło: Untapped Cities

Projekt będzie też niezwykle ciekawy pod względem wizualnym. Jego design nawiązywać ma do witryny klasycznej księgarni. Z technicznego punktu widzenia stanowi nie lada wyzwanie dla projektantów, gdyż musi łączyć funkcje księgarni, biblioteki oraz kawiarni z małą gastronomią. Projekt Book Trucka znajduje się obecnie na etapie crowdfundingu.

Tekst: AO

TU I TERAZ