Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jazz, hip-hop, rock blues i pop na warszawskim Placu Defilad w rocznicę obalenia komunizmu

4 czerwca 1989 Polacy opowiedzieli się za wolnością i powiedzieli solidarne NIE systemowi. W rocznicę tego wydarzenia Dom Spotkań z Historią organizuje wielki koncert, na którym obok Wojtka Mazolewskiego wystąpią Natalia Przybysz, Vienio, Justyna Święs, Piotr Zioła, Ania Rusowicz, Wojtek Waglewski, Misia Furtak i John Porter.
.get_the_title().

W rocznicę obalenia komunizmu i pierwszych częściowo wolnych wyborów Dom Spotkań z Historią zaprasza na darmowy koncert „Chaos pełen idei”, który odbędzie się na warszawskim Placu Defilad. Gospodarzem przedsięwzięcia będzie ceniony jazzman Wojtek Mazolewski, który od lat łamie stereotypy – zarówno w swojej solowej twórczości, jak i współpracując z artystami na pierwszy rzut oka z zupełnie innych światów. Tym razem gdański muzyk znów zaprosił wspaniałych gości, łącząc pokolenia i odważnie mieszając gatunki.

Wojtek Mazolewski

Na Placu Defilad obok Mazolewskiego wystąpią legendy rocka John Porter, Wojtek Waglewski, a także Natalia Przybysz, Ania Rusowicz, Vienio, Misia Furtak i najmłodsi z całej ekipy – Justyna Święs i Piotr Zioła.

Można się więc spodziewać, że koncert będzie pełny muzycznych niespodzianek, gdzie jazz łączy się z rockiem, bluesem, popem czy hip-hopem. Całości charakteru nada jazzowy kwintet Wojtka Mazolewskiego z Joanną Dudą, Markiem Pospieszalskim, Oskarem Torokiem czy Qbą Janickim w składzie. Repertuar będzie oparty na albumie „Chaos Pełen Idei“, wystąpili na nim artyści, którzy zagrają 4 czerwca. Album spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony krytyków i publiczności, a już pół roku po wydaniu uzyskał status „Złotej Płyty”.

Dom Spotkań z Historią (DSH) już od 2009 roku organizuje dla mieszkańców Warszawy obchody Święta Wolności w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. Instytucja przypomina uczestników i świadków tamtych wydarzeń, podkreślając jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miało obalenie komunizmu w 1989 roku.

Jak co roku, obchodom towarzyszy kampania społeczna „Wybraliśmy wolność 04.06.1989”, której celem jest zachęcenie mieszkańców Warszawy do wspólnego świętowania.

Motywem przewodnim tegorocznej kampanii są zdjęcia fotoreportera Krzysztofa Millera, przedstawiające demonstrujących na ulicach ludzi. W ramach kampanii przygotowano rocznicowy mural na „Patelni” przy stacji Metro Centrum inspirowany zdjęciami Krzysztofa Millera oraz happening „Akcja demonstracja”, podczas którego będzie można poczuć atmosferę 1989 roku, przypomnieć sobie najważniejsze hasła i postulaty oraz wziąć udział w zainscenizowanej demonstracji. Chętni będą też mogli stanąć przed obiektywem fotoreporterów – pamiątkowe zdjęcia tego dnia zrobią Cezary Sokołowski (12:00 – 14:00) i Maksymilian Rigamonti (18:00 – 20:00).

Od 6 czerwca w Domu Spotkań z Historią otwarta zostanie dodatkowo wystawa „Krzysztof Miller. Rok 1989”.

Ekspozycja złożona z około stu zdjęć tych przełomowych wydarzeń autorstwa wybitnego fotoreportera oraz z materiałów filmowych, w których inni fotoreporterzy, artyści, przyjaciele i znajomi wspominają Millera oraz rok 1989. Wśród nich są m.in. Chris Niedenthal, Anna Bohdziewicz, Czarek Sokołowski, Maja Komorowska, Kazik Staszewski, Paweł Smoleński czy Krzysztof Skiba.

TU I TERAZ