Joga w Luwrze? Centrum Pompidou i inne muzea Paryża startują z Kulturalną Olimpiadą

Wybierasz się w to lato do Paryża? Do Luwru zabierz matę do ćwiczeń, może ci się przydać. Muzea w Paryżu szykują się do Igrzysk Olimpijskich.
.get_the_title().

Paryż w to lato stanie się areną Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, przyciągając sportowców i turystów z całego świata. Paryskie muzea dołączają do Olimpiady szykując atrakcje sportowe dla odwiedzających. Trzeba przyznać, że część z nich jest dość spektakularna.

Luwr, Centrum Pompidou, Orsay, Oranżeria i Quai Branly przygotowały oryginalne programy, które mają na celu uczczenie tego wydarzenia. Wystawy, występy i specjalne wydarzenia będą miały miejsce przez cały okres Igrzysk, ale część z nich już wystartowała.

W Luwrze, odwiedzający mogą rozwinąć maty do jogi i poćwiczyć tuż obok Mona Lisy. Akcja 'Biegnij w Luwrze’ to cykl imprez sportowych, łączących wizytę z przewodnikiem, taniec i trening sportowy zaprojektowany przez francuskiego choreografa Mehdiego Kerkouche. Wszystko to w najbardziej ikonicznych przestrzeniach tego słynnego muzeum. Luwr zapewnia chętnym maty do jogi i szafki. Ćwiczenia zaczynają się od jogi na przestrzennym dziedzińcu, wypełnionym rzeźbami z zamku Ludwika XIV. Następnie możecie się wybrać na sesję taneczną dancehallu na dziedzińcu Khorsabad. Kamienne rzeźby z asyryjskiego pałacu pochodzą z VIII wieku p.n.e. Asyria i dancehall, sięgający do kultury reagge łączy niechęć do Babilonu.

Miłośnicy hip-hopu mogą zajrzeć do Muzeum Orsay, gdzie tancerze wystąpią pośród obrazów Moneta i Van Gogha. W Centrum Pompidou czeka interaktywny polowanie na skarby, łączący sztukę współczesną z komiksami. Ta inicjatywa wynika z pragnienia, aby każdy mógł się bawić, odkrywając kolekcję w nowy i innowacyjny sposób. Z kolei muzeum Quai Branly przygotowało specjalną trasę obejmującą piętnaście dzieł symbolizujących związek między sportem a kulturą.

'Run the Louvre’. Zdjęcie: Louvre.

Ta inicjatywa łączenia sztuki i sportu w paryskich muzeach nawiązuje do filozofii nowoczesnych igrzysk olimpijskich, która podkreślała znaczenie edukacji fizycznej i kultury w rozwoju jednostki. Olimpiada miała być sposobem na promowanie wartości takich jak przyjaźń, szacunek, ale też doskonalenie siebie poprzez rywalizację sportową.

Zdjęcie główne: materiały prasowe Louvre

 

TU I TERAZ