Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Deweloper dołoży się do rozbudowy poznańskiego kina Muza

Wcześniej deweloper blokował pozwolenie na remont kina. Teraz nie tylko zmienił zdanie, ala także chce dołożyć pieniądze na remont, który ruszy już w maju.
.get_the_title().

Kino Muza istnieje od 1908 roku. Mieści się w kamienicy na jednej z głównych ulic poznańskiej starówki. W latach 50. zmieniło nazwę z Wolność na Muza. Należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Europa Cinemas.

To małe kino oferuje widzom przede wszystkim filmy europejskie i autorskie, od lat kierując się mottem „wiemy, co gramy”.

W Muzie odbywa się też wiele festiwali, przeglądów i innych wydarzeń kulturalnych, cyklicznie odbywają się także seanse dla kobiet (Babska Muza), rodzin (Poranki Rodzinne), działa tam też studencki DKF. Od kilku lat przy kinie istnieje kawiarnia Muza Art Cafe, w której zaopatrzymy się przed seansem w pyszną kawę czy domowe ciastko – popcornu i nachosów nie oferują.

SONY DSC

Muza zmienia się od lat, na bieżąco odpowiadając na potrzeby swoich widzów. Jakiś czas temu wymieniono ekran oraz system nagłośnienia, zmieniono też wygląd holu. Nadchodzący remont zakłada większy rozmach. Planowane są dwie nowe sale projekcyjne na piętrze, gdzie wcześniej mieścił się lokal Cicha Kuna. Jedna z nich ma mieć wystrój kawiarniany, by można było organizować tam spotkania i wydarzenia. W drugiej znajdą się wygodne kanapy. Każda z nich pomieści ok. 50 osób. W planach jest także taras. Projekt przebudowy powstał w pracowni Toya Design, znanej m.in. z nowych przestrzeni Centrum Kultury Zamek.

Pomysł rozbudowy do tej pory był skutecznie blokowany przez poznańskiego dewelopera – Inwestycje Wielkopolskie. Firma chce postawić za kinem budynek z biurami i miniapartamentami, być może więc powiększone kino Muza nie pasowało do charakteru nowej nieruchomości. Spółka zgłaszała, że nie dotrzymano kwestii formalnych, a także, że planowana rozbudowa narusza prawo – w niedopuszczalnej odległości od ich działki, kino miało postawić hałaśliwe urządzenia wentylacyjne. Inwestycje Wielkopolskie dwukrotnie odwołały się od wydanej przez urzędników zgody na remont. Do trzech razy sztuka – kolejne pozwolenie, z lutego, jest już prawomocne.

Dodatkowo, podczas spotkań z zarządzającą kinem Estradą Poznańską, deweloper zadeklarował dokonanie darowizny na poczet rozbudowy Muzy!

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, remont ruszy w maju lub czerwcu i zakończy się przed końcem roku. Remont obejmie także salę na parterze, która została odświeżona w 2010 roku. A już dziś warto wybrać się do Muzy na jeden z filmów w ramach trwającej właśnie w Poznaniu 10. edycji Short Waves Festival.

TU I TERAZ