Kontrowersyjna performerka Marina Abramović stworzyła operę

Marina to serbska artystka intermedialna, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Nawet jeżeli nie interesujesz się sztuką, to jej nazwisko pewnie obiło ci się o uszy, a jej sztuka zostawiła trwały ślad w twojej głowie.
.get_the_title().

Marina nie spoczywa na laurach, mimo że sama siebie nazywa “babcią performance’u”. Przez 50 lat jeździła po świecie, tworząc niezwykłe multidyscyplinarne wydarzenia na pograniczu sztuki, groteski i szokowania publiczności. Często przekraczała granice własnej cielesności, żeby powiedzieć (a nierzadko wykrzyczeć) coś ważnego. Mogłoby się wydawać, że w świecie sztuki osiągnęła już wszystko. Ale jej daleko do emerytury.

Marina Abramović stworzyła operę. Jej tytuł to “7 Deaths of Maria Callas”. Jak to zwykle u niej bywa, jest to połączenie różnych form, więc nazwa “opera” jest trochę umowna.

nytimes.com

Bohaterką spektaklu jest Maria Callas, słynna i kontrowersyjna śpiewaczka operowa, którą Marina kocha od dziecka. Pomysł na upamiętnienie niezwykłego życia śpiewaczki powstał już 30 lat temu, a że Marina nigdy się nie poddaje – w końcu się udało. Opera skupia się na życiu śpiewaczki, a raczej jej konkretnym wycinku – śmierci scenicznej i jej przyczynie. Śmierci z miłości, złamanym sercu i ludziach, którzy do niej doprowadzili. Abramović zawarła tam też wątki autobiograficzne – w końcu jej życie było równie barwne i zasługuje na co najmniej kilka biografii.

operanews.com

Spektakl, wystawiany w Bayerische Staatsoper w Monachium (będzie również dostępny jako VOD przez internet!), ma premierę we wrześniu i już wzbudza ogromne zainteresowanie.

To w końcu Marina Abramović, po której można spodziewać się absolutnie wszystkiego.

Zdjęcie główne: Hypebae.com
Tekst: Ewa Jaworska

TU I TERAZ