Love Over Hate, czyli animowany mural przeciwko nienawiści

Zainicjowana przez markę Absolut kampania Love Over Hate pokazuje, że wszyscy możemy walczyć z językiem nienawiści. W ramach akcji w centrum Warszawy powstał mural autorstwa Pawła Swanskiego, który możemy oglądać do końca miesiąca.
.get_the_title().

Kampania społeczna Love Over Hate podejmuje walkę z hejtem, aby pokazać, że miłość i dobre emocje potrafią zwalczyć nienawiść. Jej inicjatorem jest marka Absolut, która wierzy w bardziej otwarty świat, gdzie ludzie mogą wyrazić swoją indywidualność, różnorodność i okazywać sobie miłość.

Absolut chce skłonić do refleksji, co możemy zrobić dzisiaj, by stworzyć lepsze jutro.

Na ulicach, w bramach, na murach widzimy coraz więcej przejawów mowy nienawiści. – Wiem, że hejt, inaczej mowa nienawiści, dotyka dziś nas wszystkich: dzieci, dorosłych, osoby starsze, gwiazdy, polityków i osoby prywatne. Nie oszczędza się nawet ludzi ciężko chorych. Wierzę, że to zjawisko wysokiej społecznej szkodliwości i dlatego trzeba aktywnie temu przeciwdziałać, reagować na profilach społecznościowych, portalach i w tak zwanym „realu” – mówi ambasadorka akcji, aktorka Kasia Warnke. Absolut jest zdania, że wspólnie jesteśmy w stanie wygrać z hejtem. Dlatego też przez kilka tygodni na stronie kampanii wszyscy mogli się przyłączyć do tej walki.

Internauci zgłaszali na stronie akcji miejsca w swojej okolicy, w których namierzyli język nienawiści, a ekipa Love Over Hate oczyszczała je z hejtu.

Teraz przyszedł czas na drugą odsłonę akcji. Farba, którą zdjęto ze wskazanych przez internautów miejsc przekazana została w ręce Pawła Swanskiego – malarza, grafika i ilustratora. Swanski stworzył przy jej użyciu mural, który od można oglądać w samym centrum Warszawy, na ścianie Domu Towarowego Braci Jabłkowskich przy ulicy Brackiej 25.

Głównym elementem muralu jest serce, które symbolizuje miłość, akceptację i zrozumienie dla samego siebie. – Wychodzę z założenia, że samoakceptacja to wewnętrzna siła, która pozwala nam przełamywać negatywne zachowania i mieć więcej pozytywnych uczuć w stosunku do innych. Moim zdaniem brak miłości do samego siebie to najczęstsze źródło nienawiści. Otaczające serce trujące rośliny i wici symbolizujące hejt, tworzą często wykorzystywany przeze mnie wzór, który intryguje, jest dosadny w przekazie, ale zarazem nie jest męczący, ani agresywny. Mam nadzieję, że moja praca pobudzi każdego kto ją zobaczy do refleksji – tłumaczy artysta.

Oficjalna premiera muralu odbyła się w piątek 20:00. Inauguracji towarzyszyła dwudniowa animacja – tym bardziej wyjątkowa, że do wykonania muralu wykorzystana została także farba UV.

Pracę Pawła Swanskiego będzie można zobaczyć do końca października.

TU I TERAZ